http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Liczyła się Polska”

Wyróżniony „Liczyła się Polska”

Dokładnie 225 lat temu Polska, jako pierwsze państwo w Europie oraz drugie po Stanach Zjednoczonych państwo na świecie uchwaliła swoją konstytucję. Dziś także w Gnieźnie miały miejsce obchody towarzyszące rocznicy tego bardzo ważnego dla naszego kraju wydarzenia.


Rankiem, chwilę po uformowaniu pocztów sztandarowych w katedrze gnieźnieńskiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Później, na placu pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, po odegraniu hymnu państwowego i hymnu powiatu gnieźnieńskiego rozpoczęto oficjalną część obchodów narodowych Święta Konstytucji 3 Maja.

Licznie zgromadzonych u podnóży katedry mieszkańców powitał Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, który poinformował o nieobecności starosty Beaty Tarczyńskiej podczas wtorkowej uroczystości w Gnieźnie, która jest spowodowana jej udziałem w państwowych obchodach dzisiejszego święta w Warszawie na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W zastępstwie głos zabiera wicestarosta Jerzy Berlik: - Ta pierwsza w Europie ustawa zasadnicza była widocznym znakiem patriotyzmu, miłości do ojczyzny i dalekowzroczności ówczesnych pokoleń Polaków. Trójpodział władzy oraz brak zgody na uprzywilejowaną pozycję szlachty wobec poddanych, których oddano pod opiekę prawa i rządu krajowego stanowiły silne i trwające po dziś dzień podwaliny prawdziwej demokracji – podkreśla w swoim przemówieniu.

Mówi dalej także, że przykład myślenia o innych dali nam nasi przodkowie i stało się to właśnie 225 lat temu. - Wydawało się, że ówczesna słabość państwa i jego rozkład nie pozwolą na przyjęcie tak heroicznej postawy. Stało się jednak inaczej, a Konstytucja 3 Maja stała się dosłownym wcieleniem w życie idei patriotyzmu i aktem poświęcenia własnych spraw na rzecz zawierzenia ojczyźnie. Zapominano o własnym interesie, o wpływach, o politycznych przepychankach. Liczyła się Polska i ponad wszystko dobro jej obywateli. Wydarzenia z maja 1791 roku powinny być dla nas wzorem i odniesieniem w codziennej pracy na rzecz lokalnej społeczności, regionu, kraju i europejskiej wspólnoty – zauważa J. Berlik.

Podczas apelu pamięci wezwano: - Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczpospolitej, mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego, żołnierze Wojska Polskiego, rodacy. Stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci na Placu Katedralnym w Gnieźnie w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aby złożyć hołd jej twórcom oraz wszystkim, którzy do końca bronili jej ideałów. Wołam najwierniejszych synów Narodu Polskiego, reformatorów Rzeczypospolitej, którzy upadającą Ojczyznę przywracali do dawnej potęgi i chwały, stańcie do apelu – wezwał na początek prowadzący tę część uroczystości por. Mariusz Maraszkiewicz z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Punktem kulminacyjnym święta okazało się wystawione po raz kolejny widowisko historyczne pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, które zostało przygotowane przez nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. - Jeżeli chodzi o nawiązanie do dzisiejszych czasów, to chcemy pokazać te wady Polaków, które już niestety od XVIII wieku w polityce i codziennym życiu występują – tłumaczy Maria Magdalena Nowak, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym, autorka scenariusza przedstawienia. - Z tych wad niestety musimy wymienić w pierwszej kolejności przekupstwo, które zauważamy już wtedy i które doprowadziło do późniejszego sprzedania naszego państwa zaborcom. Obrazuje to scenka władców Austrii, Rosji i Prus, którzy nad mapką Polski rozmawiają i dzielą nasze granice – opisuje M. Nowak.

Podczas widowiska omówione zostały niektóre fragmenty Konstytucji 3 Maja. - Tu jest pokazany ten wątek, który mówi o tym, co tamta konstytucja pozytywnego wnosiła, a co było jej wadą. Wnosiła monarchię dziedziczną, likwidowała liberum veto, porządkowała cały ustrój państwa polskiego oraz wprowadzała prawa dla mieszczan i chłopów, a tego wcześniej nie było. Konstytucja chciała państwo zreformować i naprawić, ale niestety targowica obaliła tę konstytucję i to niestety przy udziale naszego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – podsumowuje M. Nowak.

Na koniec przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, parlamentarzyści oraz inne delegacje  składały pod pomnikiem Bolesława Chrobrego okolicznościowe wiązanki. Dla uczczenia wolności natomiast wypuszczono z klatek białe gołębie symbolizujące pokój, które poszybowały w kierunku wyjątkowo pięknego, bezchmurnego tego dnia nieba.

 

 

4 komentarzy

 • Feliks Brzeziński
  Feliks Brzeziński środa, 04, maj 2016 09:52 Link do komentarza Raportuj

  Świetnie zrobiona uroczystość i co najważniejsze - wyczuwało się jej podniosłość i ducha patriotyzmu!

 • Dariusz
  Dariusz wtorek, 03, maj 2016 21:37 Link do komentarza Raportuj

  Licealiście zrobili dobrą robotę i pięknie oglądało się ich występ! Oby tak dalej!

 • Seba
  Seba wtorek, 03, maj 2016 20:29 Link do komentarza Raportuj

  Dzisiaj w końcu poczułem że w Gnieźnie było święto konstytucji!

 • Obserwator
  Obserwator wtorek, 03, maj 2016 17:51 Link do komentarza Raportuj

  Piękna uroczystość! Brawo starostwo!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.