http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Żołnierze Wyklęci” patronem ronda – ponad podziałami

Wyróżniony „Żołnierze Wyklęci” patronem ronda – ponad podziałami

Emocje związane z nazwaniem ronda u zbiegu ulic Chudoby, Budowlanych, Paczkowskiego imieniem „Żołnierzy Wyklętych” rosły z dnia na dzień. Mimo apeli radnych by nie mieszać polityki do nadawania rondu nazwy, nie wielu jednak w to wierzyło i wieściło spór w radzie.


Niedawno powstałe rondo na osiedlu Tysiąclecia nie miało dotychczas swojej nazwy. Część osób przykładem ronda na ulicy Gdańskiej nazwanym „Winiary” domagało się, by małe rondo będące częścią zespołu osiedli Tysiąclecia również nosiło nazwę kojarzącą je z osiedlem. Zazwyczaj ile środowisk, tyle pomysłów. Swój pomysł miała grupa radnych miejskich, która wyraziła wolę nadania mu nazwy czczącej Żołnierzy Wyklętych. Przygotowany projekt stosownej uchwały podpisali: Jerzy Paweł Lubbe, Marek Bartkowicz, Jan Szarzyński, Marek Zygmunt, Krzysztof Modrzejewski, Janusz Brzuszkiewicz i Maciej Elantkowski. Ich pomysł budził zastrzeżenia części radnych, którzy swoje wątpliwości mnożyli na wcześniejszym posiedzeniu komisji Rady Miasta, czy podczas konferencji prasowej. Ci co wieszczyli gorącą atmosferę dotyczącą nadaniu rondu nazwy, musieli się zdziwić. Jeszcze przed sesją Rady Miasta, która 6 kwietnia opiniowała projekt uchwały, głosy wśród radnych nie były już tak podzielone i wskazywały, że jednak głosy przechylają szalę na rzecz przyjęcia uchwały.

Dzień wcześniej Klub Radnych SLD w Radzie Miejskiej zapowiedział, że nie zagłosuje za przyjęciem proponowanej nazwy, a radny Ryszard Karmoliński zapowiedział nawet, że złoży wniosek o zdjęcie uchwały z porządku obrad, co jak się okazało w trakcie sesji nie miało miejsca.

Jeden ze współautorów projektu uchwały Jerzy Lubbe w kuluarach ratusza podkreślał, że uznanie i czczenie Żołnierzy Wyklętych to fakt ogólnie przyjęty i stosowany w Polsce. – Na początku roku 2011 Sejm uchwalił ustawę o powstaniu nowego święta 1 marca jako dnia Żołnierzy Wyklętych. Przypomnę, że za tą ustawą bez poprawek głosowało 414 posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało. Ustawę podpisał pan prezydent Komorowski – mówi radny. Jak zapewniał to kolejna próba uhonorowania Żołnierzy Wyklętych poprzez nadanie któremuś z rond ich nazwy, bo już wcześniej takie próby czyniono, co nie przynosiło jednak efektów.

W ostatnich dniach wyszło na jaw, że poproszona o opinię w tej sprawie Rada Osiedla Tysiąclecia była przeciw proponowanej nazwie i zaaprobowała nazwę „rondo Tysiąclecia”. Z 11 członków Rady Osiedla zagłosowało 6, z czego za nazwą „Żołnierzy Wyklętych” był tylko jeden, radna powiatowa Monika Twardowska. – Byłam na spotkaniu rady osiedla, kiedy rozpatrywano wniosek Rady Miasta – powiedziała radna, dodając: - To, że rada zagłosowała przeciwko uchwale, to wynik braku konsultacji społecznych przez co członkowie rady opierali się na opinii osób ze środowiska w którym się poruszają. Myślę, że zbyt szybko została podjęta ta decyzja i wszczęto procedury.

Radni dzielili się swoją opinią, że być może lepszym rozwiązaniem zamiast nadania nazwy rondu, lepiej nadać nazwę skwerowi u zbiegu ulic Roosevelta, Słowackiego, bo tam można zamontować pamiątkową tablicę. Odpowiedź przyszła szybko. – Miejsce pamiątkowe już jest – mówi radny Maciej Elantkowski: - To tablica na murze kościoła św. Trójcy. Chodzi o upamiętnienie fragmentem drogi, ulicy. To smutne, że w Gnieźnie nie ma także ulicy Józefa Piłsudskiego, czy Romana Dmowskiego – nie krył goryczy radny.

Przed głosowaniem swojego optymizmu do przyjęcia projektu uchwały nie krył przewodniczący Rady Miasta Michał Glejzer. – Myślę, że ta nazwa zostanie przyjęta – stwierdził.

Do opiniowania projektu uchwały przystąpiono około godziny 20.00. Ponownie swój sprzeciw w emocjonalnym wystąpieniu wyraził radny Ryszard Karmoliński, który podkreślał, że historia Żołnierzy Wyklętych nie jest jednoznaczna więc nie powinna pamięć o nich być przywoływana w nazwie ronda. – Wśród nich byli bardzo różni ludzie. Historia nie polega na tym, że ktoś, coś komuś powie, a potem wierzy lub nie wierzy. Historia polega na tym, żeby mieć wiedzę określoną – grzmiał radny, zarzucając współautorom projektu uchwały, że nie mówią o ciemnej stronie Żołnierzy Wyklętych, przypominając postać Romualda Rajsa „Burego”. Radnemu odpowiedział Maciej Elantkowski, który postawił kontrargumenty do słów R. Karmolińskiego o heroizmie żołnierzy i działaniach bezpieki, tuszowaniu wielu zajść. Miejscami dyskusja w radzie miała charakter dysputy akademicko-historycznej opartej na posiadanej przez radnych wiedzy dotyczącej historii, a ponieważ w radzie historyków z wykształcenia nie brakuje, to mimowolni przyspieszoną lekcję o czasach powojennych przeszli pozostali radni oraz zgromadzona publiczność.

Radny Krzysztof Modrzejewski zaapelował, że ponieważ o zasługach Żołnierzy Wyklętych wypowiedział się jednoznacznie Sejm, a ich święto weszło do kalendarza, to dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa, bo w tej kwestii panuje ogólnonarodowa zgoda.

Jak się okazało, przeciwny nadaniu nowo powstałemu rondu imienia „Żołnierzy Wyklętych” był tylko radny Ryszard Karmoliński, więc z zapowiedzi Klubu Radnych SLD nie wiele wyszło. Radny Jan Budzyński wcześniej opuścił obrady, a Marcin Jagodziński wstrzymał się od głosu. Reszta radnych biorących udział w głosowaniu była za przyjęciem projektu uchwały.

Radni Jerzy Lubbe oraz Dariusz Banicki zasugerowali także, żeby skwer u zbiegu ulicy Roosevelta i Słowackiego nosił imię jednego z Żołnierzy Wyklętych np. rotmistrza Pileckiego. Stosowny projekt uchwały ma zostać przygotowany w niedalekiej przyszłości.

7 komentarzy

 • gość
  gość piątek, 08, kwiecień 2016 21:13 Link do komentarza Raportuj

  Mysłałem już,że w Gnieźnie są mądrzy ludzie,inaczej niż np w Sejmie..ale cóż........................

 • Gonisuki nabosaka
  Gonisuki nabosaka piątek, 08, kwiecień 2016 11:48 Link do komentarza Raportuj

  Po co są Rady Osiedla? Proponuję zlikwidować tą zbędną instytucję wyrażająca opinię mieszkańców.

 • zzzz
  zzzz czwartek, 07, kwiecień 2016 23:05 Link do komentarza Raportuj

  Czy to koniec koalicji PO-SLD ?

 • Maria Nowakowska
  Maria Nowakowska czwartek, 07, kwiecień 2016 10:05 Link do komentarza Raportuj

  Jakie doświadczenie życiowe ma radny Elantkowski by się wypowiadać w ważnych dla miasta sprawach?

 • Anna
  Anna czwartek, 07, kwiecień 2016 09:34 Link do komentarza Raportuj

  Jak czytam te wszystkie publikacje w mediach o "problemie" z nazwami ulic czy rond to się tak zastanawiam, czy Gniezno nie ma już ważniejszych spraw do załatwienia????? Czy Gniezno na dobre się już obudziło?????

 • Marek Zygmunt Kowalski
  Marek Zygmunt Kowalski czwartek, 07, kwiecień 2016 09:32 Link do komentarza Raportuj

  Wstyd mi za niektórych radnych! Żadnego własnego zdania, tylko idą za tłumem... Piłsudski patronem w Gnieźnie?! Ten radny chyba nie zna historii! Gniezno i Wielkopolska ma swoich własnych bohaterów których warto by było upamiętnić, ale trzeba znać historię, by o nich wiedzieć, a nie mówić tylko to, co guru nakazuje!

 • Obserwator
  Obserwator czwartek, 07, kwiecień 2016 09:27 Link do komentarza Raportuj

  Czy w naszym mieście nie ma już lokalnych postaci godnych uczczenia? Jest ich wiele, ale jak widzę poprawność polityczna jest najważniejsza, nawet na szczeblu lokalnym! Wstyd!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.