http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym”

Wyróżniony „Wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym”

Wystawienie wart honorowych oraz sztandarów, inscenizacja powrotu ówczesnego komendanta Piłsudskiego do Polski wraz z wygłoszonym powitaniem zebranych, start I Biegu Niepodległości, złożenie kwiatów przez delegacje... Taki przebieg miała oficjalna część obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbywała się tym razem ciepłej, ale deszczowej pogodzie.


Gnieźnieńska uroczystość Święta Niepodległości zorganizowana na placu przykatedralnym pod pomnikiem Bolesława Chrobrego została w tym roku zaplanowana co do minuty, nad czym z dokładnością czuwali tego dnia Dariusz Pajkert, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury w Gnieźnie oraz Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego, która poprowadziła całość obchodów.

W rolę komendanta Piłsudskiego, który powrócił do Polski 10 listopada 1918 roku wcielił się popularny aktor Teatru Fredry w Gnieźnie, Bogdan Ferenc. Przyszły Marszałek Polski odczytał notę przekazaną do największych rządów świata. - Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych, wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości – głosił podczas inscenizacji Naczelnik Państwa.

Gnieźnieński chór „Szpaki” wykonał Pieśń Legionów, po czym Andrzej Krzyścin zameldował Józefowi Piłsudskiemu o gotowości do rozpoczęcia I Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości - Panie Marszałku melduję gotowość wszystkich zawodników do startu – ogłosił dyrektor biegu oraz jego uczestnik. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego o godz. 11.11 zawodnicy ruszyli do 11-kilometrowego biegu, wśród nich był również prezydent Tomasz Budasz.

Tymczasem pod pomnikiem rozpoczęła się ceremonia składania okolicznych wiązanek kwiatów, które nieśli obecni i byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, reprezentanci służb mundurowych policji i straży pożarnej oraz kombatanci.

Druga część przygotowanych na ten dzień atrakcji czeka na gnieźnieńskim Rynku, gdzie w oczekiwaniu na kolejnych zawodników, w okolicach mety zawodów można było skosztować wojskowej grochówki i świętomarcińskich rogali.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.