http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bolesław Kasprowicz i jego historia...

Wyróżniony Bolesław Kasprowicz i jego historia...

W ramach miesiąca z historiami, Stary Ratusz zaprosił wczoraj mieszkańców Gniezna na niecodzienne wydarzenie - spotkanie w Domu Powstańca Wielkopolskiego dla dzieci i dorosłych oraz (tylko dla dorosłych) zwiedzanie Fabryki Nalewek w Hotelu Pietrak.


Liczna grupa mieszkańców Gniezna i okolic spotkała się wczoraj w godzinach popołudniowych w Domu Powstańca w Starym Ratuszu, by usłyszeć historię Bolesława Kasprowicza - postaci dobrze znanej wśród starszych mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski, ale niekoniecznie najmłodszych.

Inspiracją do opowieści oraz warsztatu w Domu Powstańca Wielkopolskiego był ołówek-gadżet reklamowy, pochodzący ze słynnej fabryki wódek i likierów B. Kasprowicza, która mieściła się w obecnym Hotelu Pietrak. Uczestnicy wysłuchali historii o życiu i działalności B. Kasprowicza, a dzieci mogły wziąć udział w działaniach plastycznych.

Bolesław Kasprowicz urodził się 29 września 1859 r. w Czempiniu jako syn drobnego kupca Dionizego i Salomei z Kuczyńskich. Ukończył szkołę powszechną i 3-letnią handlową w Poznaniu. Praktykę zawodową odbywał w Toruniu i Poznaniu. W 1888 r. założył w Gnieźnie własną destylarnię wódek ze sklepem i wyszynkiem. Do 1913 r. produkty wytwórni wódek i likierów na rynku krajowym i zagranicznym uzyskały 73 różne nagrody, w tym 4 złote medale.
B. Kasprowicz założył filie swojej firmy w Berlinie i Hamburgu. Był jednym z założycieli Związku Towarzystw Kupieckich (w 1907 r.) oraz Związku Fabrykantów w Poznaniu (w 1910 r.). W Gnieźnie w latach 1909 -1939 przewodniczył Radzie Nadzorczej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik”. Uczestniczył w przygotowaniach do Powstania Wielkopolskiego i wchodził w skład Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu (1918-1919). W latach 1918-1939 działał m.in. w Zrzeszeniu Przemysłowców Zachodniej Polski. Był założycielem i fundatorem gimnazjum żeńskiego w Gnieźnie, radnym miasta, członkiem magistratu (1919-1931) i prezydentem miasta Gniezna (1919).
Zmarł w 1943 r. w Warszawie, wcześniej wysiedlony z Gniezna przez Niemców. W 1946 roku jego zwłoki przeniesiono do rodzinnego grobowca na cmentarzu w Gnieźnie (za: Wielkopolski Słownik Biograficzny, PWN, 1981, Marian S. Rum).

W czasie trwania warsztatów dla dzieci, dorośli przeszli do sąsiadującego ze Starym Ratuszem Hotelu Pietrak, gdzie w hotelowych podziemiach mogli zobaczyć nalewkarnię, a jednocześnie zabytkowe wnętrza dawnej fabryki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.