http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

dooKOŁA powiatu w 2020

Wyróżniony dooKOŁA powiatu w 2020

Zgodnie z obietnicą są już zaktualizowane papierowe mapki rowerowe po powiecie gnieźnieńskim prezentujące przebieg, poziom nachylenia i atrakcje na wszystkich sześciu szlakach rowerowych. Mapki są m.in. dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej.


System szlaków powiatu gnieźnieńskiego oparty jest obecnie na sześciu dużych pętlach rozpoczynających się i kończących na rynku w Gnieźnie. Cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób, aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego na wycieczki popołudniowe, rodzinne z mniejszymi dziećmi. W sumie powiatowy system szlaków rowerowych to blisko 320 km malowniczo położonych tras.

Poszczególne szlaki oznaczone są kolorami:
- Szlak niebieski o długości 65 km, prowadzący przez Lubochnię, Skorzęcin, Ostrowite Prymasowskie, Miaty.
- Szlak żółty o długości 49 km, który przebiega przez Wierzyce, Lasy Czerniejewskie, Czerniejewo, Gębarzewo.  
- Szlak zielony o długości 45,2 km, prowadzący przez Dębówiec, Mielno, Zdziechowę
- Szlak szary o długości 58,9 km, przebiegający przez Jankowo Dolne, Trzemeszno, Duszno, Gołąbki, Strzyżewo Kościelne.
- Szlak czerwony o długości 47,6 km, który biegnie przez  Dębnicę, Imiołki, Lednogórę, Dziekanowice
- Szlak czarny  o długości 53 km, który przebiega przez Drachowo, Małachowo Złych Miejsc, Witkowo, Niechanowo.  

Jesienią 2019 został wyznaczony szósty, czarny szlak rowerowy. W roku ubiegłym zakończyły się również prace porządkowe na szlakach, które uległy zniszczeniu w wyniku nawałnicy w 2017 roku. Starostwo systematycznie kontroluje stan oznakowania szlaków, ale również zachęca do bieżącego informowania o zauważonych zniszczeniach, bądź ubytkach w oznakowaniu. Osoby, które wspomogą urząd starostwa w bieżącym monitorowaniu stanu powiatowych szlaków rowerowych mogą liczyć na zestawy upominków rowerowych w ramach realizowanej akcji „zostań ambasadorem rowerowym Powiatu Gniezno”.

W roku 2020 powiat planuje ponadto stworzyć dodatkowe oznakowanie na szlakach rowerowych poprzez usytuowanie tablic informacyjnych prezentujących przebieg poszczególnych szlaków. Na zadanie to starostwo zamierza pozyskać środki z samorządu Województwa Wielkopolskiego. Aktualnie starostwo zwraca się z prośbą do zarządców poszczególnych odcinków tras przebiegu szlaku o wyrażanie stosownych zgód na rzecz starostwa do dysponowanie nieruchomościami pod planowany projekt.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.