http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nie zmarnować daru wolności, który został nam dany w 1918 roku”

  • Napisane przez Angelika Stachowska/Karol Soberski
  • Dział: Samorząd
  • 0 komentarzy
Wyróżniony „Nie zmarnować daru wolności, który został nam dany w 1918 roku”

W 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego gnieźnianie oddali hołd tym, którzy walczyli, by Wielkopolska była częścią Polski. Obchody rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na cmentarzu przy ulicy Kłeckoskiej. Po jej zakończeniu, uroczystości przeniosły się pod Akropol Bohaterów.


Pod Akropolem Bohaterów uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Polski. Następnie obecni parlamentarzyści, władze samorządowe, przewodniczący rad miasta i powiatu, kombatanci przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, ruchów i zrzeszeń, młodzież szkolna, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne i harcerze złożyli kwiaty na Akropolu Bohaterów.

Wspominano bohaterów czynnie, z bronią w ręku, walczących o wolność. Pojawił się także głos kobiety, jednej z bezimiennych Wielkopolanek, jako przedstawicielki żon i matek, a także kobiet walczących „po cichu, które służyły pomocą i wsparciem. W imieniu pracujących w szpitalach, jako sanitariuszki i pielęgniarki, organizujących kuchnie polowe, których pomoc była niezbędna i wartościowa, apelowano, by „nie zmarnować daru wolności, który został nam dany w 1918 roku”, pielęgnować historię i pamięć.

Odśpiewaniem Roty zakończono pierwszą cześć oficjalnych obchodów. Kolejna to uroczysta sesja Rady Miasta w Sali Kryształowej Starego Ratusza i wydarzenia towarzyszące zaplanowane w Starym Ratuszu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.