http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Drużyna „Eko MOS” w nagrodę pojechała do Karlskrony

Wyróżniony Drużyna „Eko MOS” w nagrodę pojechała do Karlskrony

Laureaci konkursu ogólnopolskiego „Szwecja z Eko klasą”, poczuli przedsmak wakacji jeszcze podczas trwania roku szkolnego. Zwycięska drużyna „Eko MOS” z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie odniosła sukces w starciu z 28 szkołami i w nagrodę popłynęła na dwudniową wycieczkę do Karlskrony, która dołączyła w 1998 roku do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO!


Prezentowaliśmy już Państwu ekologiczne woreczki pozyskane z firan na warzywa i owoce, które uzyskały uznanie jury. Wychowankowie MOS postawili na kampanię promującą upcykling, a w realizacji zamierzonych celów spotkali się z dużą przychylnością i wsparciem środowiska lokalnego, władz powiatu i miasta oraz lokalnych mediów.

Podróż rozpoczęła się 9 czerwca pociągiem do Gdyni, by dalej wyruszyć promem Stena Line do upragnionej Szwecji. Na miejscu czekał na uczestników wycieczki przewodnik, z którym zwycięska drużyna dojechała autobusem do centrum Karlskrony, by spacerowym krokiem zwiedzić to piękne miasto. Pierwszy wypatrzył zwycięską drużynę król Karol XI – założyciel Karlskrony, któremu postawiono na środku Wielkiego Rynku pomnik. Kolejnymi punktami wycieczki był Kościół Fryderyka, Kościół Trójcy Świętej oraz stara wieża ciśnień, która swoim stylem przypominała średniowieczny zamek. Długo trzeba było czekać w kolejce do zdjęcia, przy drewnianym kościele Amiralitetskyrkan pod rzeźbą Rosenboma, która jednocześnie jest skarbonką, do której wrzuca się datki dla ubogich (przez kapelusz). Przewodnik wycieczki zakończyła oprowadzanie grupy w Marinmuseum – Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie, położone na wyspie Stumholmen. W muzeum znajduje się bogactwo kolekcji XVIII modeli okrętów, broni  artyleryjskiej i broni palnej. Wnętrze muzeum ilustruje również, jak wyglądało życie na okręcie. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się łódź podwodna HMS Neptun.

Ostatnim punktem wycieczki była panorama Karsklony podziwiana z promu, którym grupa przeprawiała się na wyspę Aspö. Dla laureatów konkursu Szwecja z Eko klasą ważne jest, by promowane przez nich woreczki na warzywa i owoce pozyskane ze starych surowców, najczęściej z firan, weszły w życie na stałe. Proponują zamienić plastikowe, jednorazowe woreczki na te, którymi podbili serca jurorów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.