http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Witkowianie wzięli udział w Katyńskim Marszu Cieni

Wyróżniony Fot. Igor Induła Fot. Igor Induła

Ulicami Warszawy przeszedł XII Katyński Marsz Cieni. Co rocznie jest organizowany przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku brało udział około 400 rekonstruktorów z całej Polski, w tym grupa z Witkowa. Niezwykłej symboliki marszu daje cisza i milczący hołd dla blisko 22 tys. Polaków zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.


Uczestnicy marszu, który odbył się 7 kwietnia, podzieleni byli na trzy grupy. Pierwszą stanowią rekonstruktorzy odwzorowujący żołnierzy Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, nauczycieli, duchownych i prawników, którzy zostali brutalnie zamordowani w lasach katyńskich. Kolejna grupę rekonstruktorów stanowią cywile – rodziny pomordowanych: matki, żony, dzieci. Ostatnia grupa do osoby chcące uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

KMC rozpoczął się z terenu Muzeum Wojska Polskiego. Dalej Rondo de Gaullea, Traktat Królewski, Plac Zamkowy, ul. Świętojańska, Rynek Starego Miasta, ul. Nowomiejska, ul. Freta , ul. Długa, Plac Krasińskich, ul. Bonifraterska, ul. Muranowska. Zakończenie odbyło się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Uczestnik marszu (szczególnie pierwsza grupa) idzie jako „cień” danej osoby zamordowanej. Cała Witkowska grupa miała przydzielone „cienie”.

Na Placu Zamkowym została odczytana lista zgłoszonych (wcześniej) przez uczestników intencji  „cieni” każdy wyczytany wstawał i podchodził po znicz do osób odgrywających ludność cywilną. Otrzymany wówczas zapalony znicz nakładał na odebraną wcześniej podstawkę i składał pod Kamieniem Katyńskim. W miejscach odpoczynku były odczytywane m.in. wspomnienia, listy żołnierzy i ich rodzin. Marsz zakończył się minutą ciszy i odśpiewaniem Hymnu Narodowego .

Pomysłodawcą wyjazdu, a zarazem kuratorem projektu Witkowska Lista Katyńska jest Grzegorz Musidlak, pasjonat lokalnej historii. To kolejny jego projekt (wcześniej m.in. Powiatowe Dni Cichociemnych , Kompania Witkowska 1919-2019 ,Pamięci kapłana .Męczennika ks. Kazimierza Skowrona). Dzięki jego kilkuletniej pracy dowiedzieliśmy się o ofiarach katyńskich pochodzących z terenu byłego powiatu witkowskiego. Poznaliśmy ich imiona i nazwiska oraz życiorysy. W ten sposób powstała Witkowska Lista Katyńska zawierająca 36 osób. Musimy pamiętać, że do 1927 r. powiat witkowski obejmował tereny m.in. częściowo dzisiejszej gminy Niechanowo i Czerniejewo .

Grupa z Witkowa składała się m.in. z mieszkańców gminy Witkowo, Czerniejewa, Inowrocławia i Miłosławia .Udział wzięli również uczniowie ZSP w Witkowie. Każdy z uczestników otrzymał szczególny identyfikator, który zawierał z jednej strony nazwisko ofiar , a z drugiej nazwisko „cienia” tz. osoby idącej w intencji ofiary.

Uczestnictwo w marszu to zarazem początek przygotowań do 80 rocznicy śmierci pomordowanych witkowian, która przypada w przyszłym roku. Według przygotowanego projektu jeszcze w tym roku zostanie odprawiona msza święta na witkowskim cmentarzu 28 kwietnia o godz 14.00 w intencji pomordowanych na Wschodzie. Już dzisiaj zapraszamy .

Głównym organizatorem projektu było Koło Gospodyń Wiejskich w Mielżynie - Kamilla Sikorska, sołtys Gabriela Szeszycka. Swoją pomoc udzielili burmistrz GiM Witkowo Marian Gadziński,Piotr Jóźwik, przewodniczący RM oraz uczestnicy wyjazdu kom. Mariusz Masłowski, kom. Łukasz Światek, Marzena i Jarosław Szczepańscy, Andrzej Kwapich, Franciszek Bosacki, Marek Sucholas, Elżbieta Grabowska oraz uczestnicy z Mielżyna, Małachowa ZM, Ostrowitego Prymasowskiego, Witkowa, Mąkownicy, Inowrocławia i Miłosławia

Wydarzenie to edukacyjno - historyczne nastawione było na przekaz historyczny oraz na krzewienie patriotyzmu. Dla nas uczestników pozostanie w pamięci jako niezapomniane wrażenie i skłonienie nas do zadumy, ale przede wszystkim przywrócenie pamięci tych, którzy ponieśli śmierć na Wschodzie. Jako grupa z Witkowa jechaliśmy pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni.

W przyszłym roku Katyński Marsz Cieni odbędzie się 5 kwietnia.

Fot. Igor Induła

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.