http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To wszystko wiązało się z wielkim pragnieniem Niepodległości”

Wyróżniony „To wszystko wiązało się z wielkim pragnieniem Niepodległości”

Oficjalne uroczystości związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła eucharystia w gnieźnieńskiej katedrze. Mszy rocznicowej przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podczas eucharystii obecni byli wszyscy oficjalnie zaproszeni goście.


- Nikt przecież nie pytał wtedy czy to dobry czas na insurekcję. W tym wszystkim ujawniało się z pewnością noszone w sercach przekonanie, że nie można przecież, że nie wolno nam pozostać obojętnym na dziejącą się niesprawiedliwość i krzywdę – powiedział podczas homilii Prymas Polski.

W pierwszej części kazania prymas nawiązywał do niedawnych świąt Bożego Narodzenia, w tym nawiązaniu pozostał także zwracając się do uczestników uroczystości rocznicowych. - Kochani uczestnicy dzisiejszego jubileuszu 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego! Nie sądzę aby wtedy wieczorem 27 grudnia 1918 roku, gdy do Gniezna dotarła z Poznania wieść o wybuchu powstania, ktoś zastanawiał się podczas tych dniach, tak jak dzisiaj przecież tuż po Bożym Narodzeniu, zastanawiał się nad tym, że świętując prawdziwie Boże Narodzenie nie można się odwracać plecami od realiów otaczającego nas świata i ludzkiego życia. Naszego świata. Nie sądzę, że wobec niezwykłej szybkości toczących się wtedy wydarzeń, ktoś stawiał sobie w ogóle pytanie, czy to jest ten właściwy czas, aby podejmować wyzwoleńczą insurekcję czy to odpowiedni moment wybuchu powstania? Wiemy też, że konsekwencją pojawienia się w Poznaniu Ignacego Paderewskiego był ten wybuch. To jednak fakt, że niósł w sobie to wszystko co wiązało się z wielkim pragnieniem Niepodległości, podtrzymywanym zwłaszcza w rodzinnych domach w tych czasach – powiedział abp Wojciech Polak.  

Prymas zderzył także tę rzeczywistość 1918 roku z dzisiejszą. Zwrócił uwagę na pewien konieczny warunek powodzenia ważnych działań, przywodząc na myśl myśl kardynała Dalbora. - Sukces i powodzenie nadciągającej pomału insurekcji widział więc ówczesny Prymas Polski, jako owoc wspólnego wysiłku i działania oraz rzeczywistej odpowiedzialności wszystkich warstw ludności – przypominał abp Wojciech Polak.

Prymas przywołał także przekonanie Hipolita Cegielskiego o materialnym i mentalnym wyzwoleniu. O powiązaniu niepodległości mentalnej i materialnej, o ich zależnościach. - Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród mentalnie – mówił kiedyś znany wielkopolski przemysłowiec.

W eucharystii po której uczestnicy przeszli na Akropol Naszych Bohaterów czyli kwatery powstańcze na cmentarzu św. Piotra i Pawła oprócz samorządowców, delegacji i Gnieźnian uczestniczył także między innymi bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszuński, bp senior Bogdan Wojtuś. Godna oprawa mszy wpisała się w przesłanie pamięci płynące z 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.