http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstańcy Wielkopolscy patronem SP 7

Wyróżniony Powstańcy Wielkopolscy patronem SP 7

Radni miejscy jednogłośnie przyjęli uchwałę mówiącą o zmianie patrona dla Szkoły Podstawowej nr 7 im. Eugeniusza Piaseckiego. Od roku 2019 ma ona nosić oficjalnie imię Powstańców Wielkopolskich, co zresztą ilustruje namalowany w połowie tego roku mural na budynku tej szkoły.


Dlaczego dokonuje się taka zmiana? Nazwa zostanie odziedziczona po aktualnie wygaszanym Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie. Władze miejskie nie wyobrażały sobie sytuacji, by Powstańcy Wielkopolscy przestali funkcjonować w takiej na ich terenie i stąd decyzja o przeniesieniu ich patronatu do Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Paczkowskiego. – W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a co dla nas najważniejsze i co obchodzimy, to 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego, które wówczas przywróciło te ziemie stanowiące przecież macierz Polski do jej granic – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

– Dzięki Powstańcom Wielkopolskim, my Wielkopolanie dziś możemy być Polakami i tym osobom z tego tytułu należy się oddanie czci poprzez pomniki w postaci murali historycznych, które wznieśliśmy w tym roku na murach Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 10, przez książkowe wydawnictwo, ale należy również budować tę pamięć historyczną i poczucie patriotyzmu wśród najmłodszych, bo to im musimy przekazywać tę wiedzę i budować poczucie odpowiedzialności za przyszłość Polski. To nowe imię szkoły będzie gwarantem dla trwałości tradycji powstańczej i naszym uhonorowaniem 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie – argumentuje przedłożenie tego pomysłu wiceprezydent.

Radni jednogłośnie i bezdyskusyjnie przyjęli uchwałę, która prawnie reguluje ten stan rzeczy. Akt nadania imienia nowych patronów tejże szkole zostanie przekazany jej delegacji 28 grudnia podczas uroczystego posiedzenia Sejmiku Powiatu Gnieźnieńskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.