http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

– Ono nas nie oślepi – mówi Prymas o Świetle z Betlejem

Wyróżniony – Ono nas nie oślepi – mówi Prymas o Świetle z Betlejem

Dziś w Katedrze Gnieźnieńskiej podczas mszy świętej o godzinie 18.00 z rąk harcerzy prymas abp Wojciech Polak przyjął Betlejemskie Światło Pokoju, przywiezione do Gniezna przez harcerzy ze Słowacji, a które jak wskazuje nazwa pochodzi z Betlejem.


W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie ten wieczny ogień. Właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Ten symbol jedności i pokoju harcerze - już po raz 28. - zaniosą do urzędów, kościołów, szpitali, domów, ośrodków oraz instytucji publicznych.

Dzisiejszej mszy świętej przewodniczył Prymas, on też wygłosił kazanie. - Naprawdę jest ono jakimś wezwaniem do tego by pokój wprowadzać. To światło, które nosi nazwę Betlejemskie Światło Pokoju zapalone właśnie w Grocie Narodzenia jakoś szczególnie wzywa nas do tego byśmy przyjmowali Tego, który przynosi pokój. Nade wszystko byśmy go też wprowadzali w naszych domach, naszym środowisku, tam gdzie możemy, to za co jesteśmy bardzo konkretnie odpowiedzialny to ten pokój płynący właśnie z Betlejem - powiedział nam abp Wojciech Polak, Prymas Polski. - Myślę że kiedy słyszymy wołanie Anioła: chwała na wysokości Bogu, a pokój na ziemi ludziom dobrej woli, tak przynajmniej jest w niektórych tłumaczeniach Pisma Świętego to sformułowane to jasno widzimy, że ten pokój rozszerza się na wszystkich ludzi, nie tylko na chrześcijan, którzy przyjmują to źródło pokoju - Chrystusa nowonarodzonego, ale może właśnie przez nas także powinno być zniesione do wszystkich ludzi zwłaszcza do tych, którzy są różnym niepokojem teraz nękani - dodaje abp W. Polak.

W swoim kazaniu podkreślił, że nawet współcześnie w tej chwili wiele miejsc na świecie i wielu ludzi doświadcza niepokoju i cierpienia wojny. Prymas powiedział też, że „to światło nas nie oślepi”.

- Tradycyjne przekazanie tego światła z Betlejem świadczy o braterstwie, świadczy o co jest na lilijce harcerskiej: ojczyzna, nauka, cnota To znaczy wszyscy razem i zawsze razem. Dlatego też zawsze w grudniu zawsze przed wigilią roznosimy to światełko. Ono jest zgodne z przesłaniem harcerskim – powiedział nam przed mszą Maciej Zbieranek, harcmistrz ZHP.

Po eucharystii najpierw Prymas i księża celebrujący otrzymali z rąk komendant Anny Dziurlei światło odpalone od tego, które zostało przywiezione w tej skautowej sztafecie, potem przedstawiciele poszczególnych organizacji harcerskich zabrali je by trafiło do administracji samorządowej, do szpitali i wszędzie tam gdzie ludzie chcą je przyjąć. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.