http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prezydent Budasz z wizytą w Mieście Papieży

Wyróżniony Fot. UM Gniezno Fot. UM Gniezno

Anagni to przepiękne, włoskie miasteczko położone w okolicy Rzymu, które na każdym kroku imponuje historią. Oprócz wspaniałej katedry, najważniejszym miejscem jest tu Krypta św. Magnusa nazwana Kaplicą Sykstyńską średniowiecza oraz Pałac Papieża Bonifacego VIII. Anagni okrzyknięte zostało Miastem Papieży dlatego, że urodzili się tu: Innocenty III – uważany za najbardziej wpływowego papieża w średniowieczu, Grzegorz IX, który kanonizował św. Franciszka z Asyżu, Aleksander IV oraz Bonifacy VIII, który rozpętał konflikt z królem Francji Filipem IV Pięknym.


Od 1995 roku Anagni jest miastem partnerskim Gniezna. Od tamtego momentu oba samorządy łączy nie tylko podpisany dokument, ale także braterskie relacje, które przekładają się na częste wizyty i spotkania mieszkańców. 16 maja 2015 roku, z okazji dwudziestolecia partnerstwa, odbył się w Gnieźnie Dzień Włoski. Prezydent Tomasz Budasz spotkał się wtedy z przedstawicielami miasta Anagni, aby wytyczyć kierunki współdziałania na kolejne lata.

Od tamtego momentu współpraca nabrała znacznego tempa. Korzystają z niej przede wszystkim dzieci i młodzież na turniejach sportowych oraz sportowcy biorący udział w biegach okolicznościowych. Rozwinęła się także wymiana szkół podstawowych, a także współpraca turystyczno-gastronomiczna pomiędzy hotelami i biurami podróży.

Między 22 a 25 listopada 2018 roku Prezydent odwiedził Anagni na zaproszenie nowo wybranego burmistrza Daniele Natalii. Podczas pobytu nawiązane zostały kontakty pomiędzy chórem Metrum z Gniezna oraz chórem z Anagni, która z pewnością zaowocują wspólnymi koncertami. Ponadto zespoły piłkarskie z obu miast wymieniły się zaproszeniami na V Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Gniezno CUP i turniej piłki nożnej we Włoszech. W ramach współpracy pomiędzy hotelami odbył się polski obiad z udziałem mieszkańców, a tradycyjne dania przygotował szef kuchni restauracji Hotelu Pietrak.

Obecnie trwają prace nad nowym elementem współdziałania, jakim będzie możliwość zakupu włoskich produktów z Anagni w naszych sklepach, a także możliwość wzięcia ślubu przez gnieźnieńskie pary w średniowiecznym Mieście Papieży.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.