http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dwa projekty na stulecie polskiej niepodległości

Wyróżniony Dwa projekty na stulecie polskiej niepodległości

Dwa projekty za kwotę łączną ok. 50 tysięcy złotych będzie realizować Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, a ich efekty zostaną niebawem wyeksponowane w jego wnętrzach.


Na projekt zatytułowany „Siła WspółPracy” pozyskano 34 tys. złotych. – To jest projekt wystawy fotograficznej, która praktycznie już jest organizowana przez członków okręgowego Związku Polskich Artystów Fotografików w Poznaniu i to będzie dość dowolna interpretacja zagadnień dotyczących wolności oraz polskiej narodowości. Wystawie tworzy szyć będzie publikacja w formie albumu i, która będzie, mam nadzieję świetnym upamiętnieniem tego projektu – mówi Krzysztof Ślachciak.

– W Poznaniu jest kilka postaci pomnikowym związanych z polską fotografią, jak Fortunata Obrąpalska, Bonisław Schlabs, Marian Kucharski, Stefan Wojnecki i myślę, że to są takie bardzo silne podstawy. W tym związku są zrzeszeni tzw. klasycy polskiej fotografii, w naszym oddziale jest obecnie zrzeszonych ok. 50 artystów fotografików, a w skali kraju jest chyba ok. 800-900 członków. Myślę, że to będzie bardzo ciekawy sposób interpretacji tych zdarzeń związanych z rocznicą niepodległości i powstania wielkopolskiego, inne jednak od tego przyjętego powszechnie, gdzie dominuje dokument autentyczny, bo my bardziej oparliśmy się jednak na pewnej interpretacji zjawisk towarzyszących temu problemowi – podkreśla Zdzisław Orłowski, prezes ZPAF w Poznaniu.

Co więc zobaczymy na wystawie? – To musi być taka wystawa dialogowa, która skłania do refleksji na bazie dwóch tematów, które zostały wywołane w jej koncepcji. Czyli mamy z jednej strony odzyskanie niepodległości, ale patrzymy na to w kontekście współczesności i jak my się z nią obsługujemy, co robimy z nią i czy na nią zasługujemy. Druga sprawa natomiast dotyczy odwołania bezpośredniego do tradycji wielkopolskich, czyli pracy organicznej, która okazała się może nie tak efektownym sposobem manifestowania naszego patriotyzmu, ale bardzo efektywnym i pokazuje, że nie tylko walka w sensie powstania jest sposobem manifestowania jakiś związków czy uczuć wobec miejsca, w którym żyjemy – zauważa dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel, historyk sztuki i kurator wystawy.

– I to, że ta wystawa jest właściwie współcześnie się dziejąca spowodowało, że ta refleksja wykorzystuje to 100-lecie odzyskania niepodległości i łączy je dzisiaj z naszą aktualna kondycją, z tym jak interpretujemy wolność, patriotyzm niepodległość. W efekcie wyłoniły się takie główne działy fotografii, które pokazują, w jaki sposób posługujemy się godłami państwowymi, czyli flagą i orłem, przez ukazanie, jak tworzymy wspólnotę przez pracę i różnego rodzaju spotkania czy konfrontacje, po wreszcie pracę rozumianą w sensie twórczości – dodaje H Grzeszczuk-Brendel.

Wystawa zostanie otwarta po świętach, 27 grudnia o godz. 18.00 w Dużej Galerii MOK-u. – Podczas wystawy będziemy mieli okazję zobaczyć prace czternastu artystów fotografików, m. in. Marka Lapisa, Sławomir Tobis, Andrzeja Florkowskiego, a także Zdzisława Orłowskiego i Krzysztofa Ślachciaka – dopowiada Marta Pacak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. – Wystawa odwiedzi też inne miejscowości naszego województwa, m. in. Piłę, Nowy Tomyśl i Poznań – dodaje.

Na drugi projekt zatytułowany „Herosi Wolności”, który będzie realizowany we współpracy z Towarzystwem Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej pozyskano 16 tys. złotych. – To jest projekt edukacyjny, który zaczniemy w tym roku, w grudniu i on zakłada przeprowadzenie warsztatów dla dzieci w wieku 10-16 lat. Część pierwsza, czyli tegoroczna, będzie się odbywała w Kłecku i tam będziemy budowali makietę wyboru por. Edmunda Rogalskiego na dowódcę kłeckiej kompanii. Drugą częścią będą warsztaty dla osób z Gniezna i będą realizowane w przyszłym roku tutaj na miejscu, w nowych pomieszczeniach Starego Ratusza i tam będziemy tworzyli taką scenę przejęcia Starego Ratusza przez Polaków z rąk pruskich oraz makietę 3. i 17. Pułku Ułanów, które znajdowały się przy ulicy Wrzesińskiej – mówi Bartosz Borowiak z Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej, który poprowadzi oba warsztaty.

Oba projekty uzyskały współfinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.