http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Święto Niepodległości – program gnieźnieński

Wyróżniony Święto Niepodległości – program gnieźnieński

Dziś poznaliśmy szczegółowy program obchodów Święta Niepodległości w Gnieźnie. W sto lat od tego wydarzenia na terenie Pierwszej Stolicy Polski będą miały miejsce różne uroczystości oraz działania artystyczne, od mszy świętej w katedrze po bieg i koncert patriotyczny.


W tym roku z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Gnieźnie zorganizowano liczne konkursy, prelekcje, akademie i inne spotkania okolicznościowe, a już w niedzielę, o poranku rozpoczną się oficjalne uroczystości. – To jest pierwsza z tych dwóch ważnych dat całego stulecia, czyli dzień 11 listopada, który będziemy świętować już teraz, bo dla nas Wielkopolan jest ważny również 28 grudnia, czyli wybuch w Gnieźnie powstania wielkopolskiego – przypomina Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Najpierw, ok. godz. 9.00 pod pomnikiem Bolesława Chrobrego złożone zostaną kwiaty przyniesione przez delegacje, a o godz. 10.00 w katedrze rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawi abp Wojciech Polak - metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. – Następnie ok. godz. 11.00 spod pałacu prymasowskiego ruszy barwny pochód, w którym wezmą udział dzieci z przedszkoli oraz młodzież ze szkół i mam nadzieję, że też rzesze gnieźnian. Idziemy wspólnie na gnieźnieński Rynek, gdzie chcemy o godz. 11.11 rozpocząć IV Bieg Niepodległości, którego uczestnicy przebiegną ulicami Gniezna – zapowiada prezydent.

– W tym czasie będzie już otwarty mikrojarmark ze stoiskami, po prawej stronie od ulicy Tumskiej, na których znajdziemy rogale świętomarcińskie, inne słodycze i coś ciepłego, kawę lub herbatę, ale także szaliki w barwach biało-czerwonych. W trakcie Biegu Niepodległości będzie rozstrzygnięcie konkursu zatytułowanego „Herosi Niepodległości”, w którym bierze udział 21 uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i który polegał na odpowiednim przebraniu się za osobę z epoki, ta młodzież się pojawi na scenie, a my dokonamy wtedy wyboru  tej najlepiej przebranej – dodaje T. Budasz

Organizatorzy obchodów będą również zachęcać do udziału w akcji „Stulecie z Wąsem Marszałka”, za której pomocą chcą namawiać wszystkich do symbolicznego założenia słynnych wąsów w celu m. in. uwiecznienia na zdjęciach tych wyjątkowych uroczystości. Podczas imprezy na Rynku wystąpi też Chór Metrum i Powiatowa Orkiestra Dęta.

Tegoroczna trasa biegu została zaplanowana przez ulice: Dąbrówki, Mieszka I, Chrobrego, Konikowo aż do Alei Reymonta i z powrotem. – Zmieniliśmy kilka szczegółów, np. start oraz metę usytuowaliśmy tym razem na Rynku i będziemy mieli dystans 10 kilometrów, a nie 11 jak to było dotychczas – mówi Andrzej Krzyścin, dyrektor IV Biegu Niepodległości. – Ze względu na to, że nasz bieg został włączony w taką dużą imprezę pn. „Bieg Stulecia, od Bałtyku do Tatr”, to każdy otrzymuje dwa medale, dwie koszulki, są dwie klasyfikacje i może tu się okazać, że ktoś, kto był w Gnieźnie na 200 miejscu, w skali kraju będzie sklasyfikowany na 15 245 miejscu – tłumaczy A. Krzyścin.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.