http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno stawia na programistów

Wyróżniony Gniezno stawia na programistów

W poniedziałek swoją działalność w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie rozpoczął Klub Młodego Programisty. Są to warsztaty z robotyki i programowania dla dzieci ze szkół podstawowych. Czy udział w nich, to dobry start w przyszłość?


Projekt w całości jest finansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego głównym założeniem jest upowszechnianie korzyści wynikających z wykorzystywania technologii cyfrowych. – Ten projekt ma na celu rozwijanie kompetencji kluczowych, a jednym z takich priorytetów edukacyjnych jest teraz logiczne myślenie i właśnie programowanie, na to bardzo mocno w tej chwili jest nastawiona cała edukacja i nam udało się ten program do Gniezna sprowadzić – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który cieszy się najbardziej, że Gniezno jest jednym z niewielu miejscowości zakwalifikowanych do tego programu.

– Nasze miasto jest jednym z 16 miast w Polsce, które ten projekt otrzymały, a w Wielkopolsce jedynym miastem. My cały czas mocno stawiamy na rozwój technologii w naszych szkołach i stąd też mamy już doskonałe wyposażenia naszych pracowni, a kolejnym elementem jest rozwijanie umiejętności wśród uczniów na zajęciach pozalekcyjnych. Myślę, że właśnie w ten sposób możemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci przede wszystkim logicznego myślenia i rozwiązywania w ten sposób różnego typu problemów, bo programowanie w tych młodszych klasach odbywa się tylko gdzieś tak jakby w tle, jako jakieś logiczne operacje, a tu jakby  wszystko jest prowadzone na dywanie i polega na programowaniu czynności związanych z robotami, ale tak naprawdę z zabawkami wciąż jeszcze – podkreśla M. Powałowski.

Na razie prowadzone są zajęcia w trzech grupach wiekowych, ale wkrótce mają ruszyć zapisy do kolejnych grup warsztatowych. – Uczniowie z klas 1-6 mogą podczas tych zajęć, które organizujemy w godzinach popołudniowych, rozwijać możliwości logicznego myślenia, rozwijania kreatywności i rozwiązywania różnych zagadek, bowiem programowanie to zagadki. Zajęcia prowadzone są w cyklu 10 spotkań i po nich może nastąpić wymiana w każdej z grup na następne dzieci i razem stworzymy tych grup dziewięć w jednym roku szkolnym i ten projekt jest przewidziany na trzy lata, czyli łącznie zajęcia odbędzie 27 grup, a w każdej z nich będzie po kilkadziesiąt naszych uczniów – objaśnia szczegółowo Paweł Jagielski, koordynator projektu Klub Młodego Programisty i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie.

Czu udział w takich warsztatach to dobry start w przyszłość? – Każdy uczeń po takich warsztatach na pewno będzie potrafił rozwiązywać zadania związane z programowaniem czy logicznym myśleniem, które będzie potrafił rozwijać przez dalsze czynności związane z robotyką, a może zainteresuje się tym i zostanie w przyszłości programistą, a tych przecież, jak wiadomo już brakuje. Na tych zajęciach mamy programowanie offlineowe, czyli bez komputera, na zasadzie map czy innych rzeczy, które możemy do tego wykorzystać, jak również onlineowe z wykorzystaniem tabletów i robotów typu ozobot, a więc dzieci same mogą sobie zaprogramować jakieś zdarzenie, które może wykonać dany robot. W dzisiejszych czasach wyraźnie się mówi o tym, że za niedługo będą potrzebni tacy ludzie, którzy będą musieli się znajdować w zakładach pracy i rozwiązywać te zadania, a programista za czas jakiś będzie mógł znaleźć pracę w zasadzie wszędzie. Nawet będzie potrzebny w biurze, bo zespoły, które będą opracowywać jakieś strategie, to też jest programowanie i rozwiązywanie jakiegoś zagadnienia czy poszukiwanie plusów, minusów, by dojść do konkretnego celu rozwiązującego dany problem. Przede wszystkim będą potrzebni w przemyśle, bo dzisiaj coraz więcej robotów zastępuje człowieka przy produkcji, a więc to jak najbardziej będzie rozwojowe i będzie potrzebne – dodaje P. Jagielski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.