http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wspólnie pielęgnować pamięć o bohaterstwie naszych przodków”

Wyróżniony „Wspólnie pielęgnować pamięć o bohaterstwie naszych przodków”

17 września 1939 roku doszło do napaści zbrojnej wojsk Związku Radzieckiego na Polskę. Nasze terytorium tego dnia zajęło o poranku ok. cztery tysiące czołgów, 1.800 samolotów i prawie dwa miliony żołnierzy. Na taki atak Polacy nie byli w stanie dopowiedzieć i jedynie przeciwstawili sowieckiej nawałnicy ok. 300 tysięcy żołnierzy. O rocznicy tych wydarzeń pamiętano w Gnieźnie, gdzie najpierw została odprawiona msza święta w kościele garnizonowym, a następnie ulicami miasta przeszedł marsz pamięci, po czym złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem w Parku Miejskim im. gen Andersa.


Atak wojsk radzieckich był drugą częścią planowanego „IV rozbioru Polski” pomiędzy III Rzeszę a Związek Radziecki, skrupulatnie projektowanego od dawna przez polityków obu mocarstw. – Konsekwencje agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku ponosimy do dziś, te wydarzenia bowiem ukształtowały obecne granice Polski. Ich ofiara zobowiązuje nas wszystkich do ciągłej troski o narodową tradycję, edukacji najmłodszych zachowanej w duchu patriotyzmu, szacunku dla naszej Ojczyzny i dokonać wielkich Polaków, za sprawą których dziś żyjemy w niezależnym, wolnym i demokratycznym kraju – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która przemawiała podczas dzisiejszej uroczystości. – Każdego roku gromadzimy się w tym miejscu, by wspólnie pielęgnować pamięć o bohaterstwie naszych przodków, bo to właśnie m. in. polscy żołnierze walczący na frontach II wojny światowej są najpiękniejszym wzorem służby dla kraju i dzięki nim, tym często bezimiennym bohaterom Polska świętuje w tym roku 100-lecie odzyskania swojej niepodległości – zauważa B. Tarczyńska.  

– Co nas, jako organizatorów cieszy bardzo, to że dzisiaj było więcej osób aniżeli rok temu czy jeszcze wcześniej, co zapewne jest spowodowane ładną pogodą i to była doskonała dla nich okazja, by uczestniczyć w tych uroczystościach. My co roku powtarzamy te uroczystość, ale wydaje mi się, że nigdy za dużo takich wspomnienia o ofiarach, jakie ponieśliśmy my jako Polska, by być krajem niepodległym. Dzisiaj w czasie, gdy wojskowy odczytywał Apel Poległych, tak przeanalizowałam sobie rzeczywiście, ile ofiar ta nasza wolność kosztowała i mam nadzieję, że wszyscy, którzy uczestniczyli w tej uroczystości mieli również taką refleksją i chciałabym, żeby ta refleksja była przekazywana dalej wśród młodego pokolenia – dodaje starosta.

Modlitwę za poległych w Parku Miejskim im. gen. Andersa odmówił ks. Jacek Orlik, a kompania Wojska Polskiego z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oddała  tradycyjnie trzy salwy honorowe. Na koniec uroczystości przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym Pamięci Policjantów Pomordowanych w Twerze w 1940 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.