http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niezwykłe kolory prac Zdzisława Niteckiego

Wyróżniony Niezwykłe kolory prac Zdzisława Niteckiego

Niezwykle piękne pejzaże miejskie namalowane przez Zdzisława Niteckiego można oglądać od dziś w sali wystawowej filii Biblioteki Publicznej przy ulicy Staszica w Gnieźnie.


Autor wystawy najpierw był związany zawodowo z rysunkiem, jako nauczyciel przedmiotów technicznych, w latach 1964-1972 w Szkole Podstawowej nr 8 oraz Szkole Podstawowej nr 9 i w latach 1972-1994 w  I Liceum Ogólnokształcącego. Po przejściu na emeryturę zaczął malować z coraz większymi sukcesami. Swoje prace wystawił po raz pierwszy w 1998 roku.

Dziś sporo podróżuje, a jego ostatnie obrazy zostały poświęcone pejzażom miejskim spotkanym w różnych miejscach na świecie. – Można znaleźć wyjątkowo ciekawe pejzaże, tylko trzeba umieć ich szukać. Większości wydaje się, że pejzaż to musi być woda, drzewa a to nie musi wcale tak być. Bardzo ciekawym pejzażem są dachy, parkany, dzień i noc, z tym można się ładnie bawić – podkreśla Zdzisław Nitecki, który działa obecnie w Stowarzyszeniu Artystyczno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznym „Promyk” Dębnica. – To jest pejzaż miejski z tych miejsc, do których jeździliśmy z grupą, a więc Węgry, Tyrol włoski, Niemcy, to jest dość szerokie spektrum. Największe wrażenie w mojej ocenie robią włoskie pejzaże – dodaje.

Prezentowane prace są dziełem ostatniego okresu twórczości Zdzisława Niteckiego. Powstawały w latach 2014-2018. My artystę co prawda nie pytaliśmy o plany na przyszłość, ale zagadnęliśmy, czy również w Gnieźnie są widoki, godne uwiecznienia na jego płótnach. – Oczywiście, że są takie widoki, np. takie piękne dachy widuję przy kościele garnizonowym, ich układy piętrowe, to jest coś pięknego, tylko trzeba mieć trochę czasu, wejść i poszkicować, albo zrobić zdjęcie i można malować w zimie nawet – uważa Z. Nitecki, który pokazał w swoich dziełach najnowszych, że uwielbia operować wieloma kolorami, co sprawia mu szczególną satysfakcję, jak każdemu koloryście o autentycznym zamiłowaniu do tej formy wyrazu artystycznego.

Na jego obrazy zdecydował się bez chwili wahania dyrektor Biblioteki Publicznej, który zaprosił malarza z jego pracami do swoich wnętrz. – Nie chciałbym się nie wypowiadać w sposób merytoryczny o tych obrazach, bo przecież twórczości pana Zdzisława Niteckiego bronią najlepiej jego obrazy. Wiem, że decydując się pokazać te obrazy nie podejmuję żadnego ryzyka, bo one będą na pewno się podobały wszystkim oglądającym, tym bardziej zapraszam do odwiedzania tej wystawy – mówi Janusz Ambroży, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Wystawę można będzie oglądać do połowy października.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.