Logo
Wydrukuj tę stronę

Wojsko - kiedyś i dzisiaj

Wyróżniony Wojsko - kiedyś i dzisiaj

Pamiątki wojskowe z II wojny światowej i niezmiennie tak samo smakująca wojskowa grochówka, a do tego pieśni legionów oraz wiele innych atrakcji. Takie przeżycia towarzyszyły drugiej odsłonie Święta Wojska Polskiego, które  obchodzono dziś także w Gnieźnie.


Grupa Rekonstrukcji Historycznych i Urząd Miejski w Gnieźnie z okazji przypadającego dziś Święta Wojska Polskiego zorganizowały piknik rodzinny, który odbył się przy Muzeum Zabytków Kultury Technicznej przy ulicy Wrzesińskiej. – Mamy dzisiaj tu wozy bojowe, pokaz sprzętu militarnego i starej amunicji, można postrzelać na strzelnicy sportowej, jest także wystawa ze zdjęciami na 105-lecie harcerstwa gnieźnieńskiego, a do tego częstujemy wojskową grochówką – mówi Szymon Drzewiecki z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. – To jest miejsce po byłych koszarach wojskowych, a więc klimat militarny jest tutaj wszechobecny, a w tle mamy występ orkiestry dętej ze Słupcy. Cieszy szczególnie duża frekwencja i mam nadzieję, że będziemy się bawili dobrze do godzin wieczornych, jeśli pogoda na to pozwoli – dodaje Sz. Drzewiecki.  

Pogoda dopisała, a ciekawych wiedzy dotyczącej wojskowości, i to zarówno tej dawnej, jak również współczesnej, nie brakowało. – Na naszej wystawie przedstawiamy sprzęt będący na wyposażeniu 1. i 2. Armii Wojska Polskiego. To jest armia, która została stworzona na przestrzeni 1943/1944 roku – przypomina Paweł Jankiewicz z Towarzystwa Historycznego „Victoria” z Polkowic. – Mamy lornetkę artyleryjską AST, sprzęt medyczny i broń, krótka znajdowała się na wyposażeniu oficerów i podoficerów. W drugiej skrzynce mamy sprzęt, który był na wyposażeniu wojsk zwiadowczych, czyli broń do walki wręcz i granaty. Na stole natomiast jest mała ekspozycja kancelaryjna, tj. zdobyczna niemiecka maszyna do pisania i telefony   radzieckie TAI-43, a do tego takie elementy wyposażenia, jak puszki mięsne, ta jest akurat puszka z koniną wyprodukowana przez Stany Zjednoczone w ramach pomocy dla walczącego Związku Radzieckiego, które trafiały również do 1. i 2. Armii Wojska Polskiego – wymienia P. Jankiewicz.

Można było także zaciągnąć się dzielnie do wojska współczesnego. – My bardzo chętnie uczestniczymy we wszystkich lokalnych inicjatywach, a szczególnie o tematyce patriotycznej. Dziś jest święto żołnierzy, nie tylko zawodowych, ale także rezerwy i od niedawna w Wielkopolsce także żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i stąd nasza obecność i nasze stoisko informacyjno-werbunkowe. Terytorialna służba wojskowa to jest droga, którą można podążać i w niej służyć, nie rezygnując jednocześnie ze swojego życia rodzinnego czy zawodowego, to jest coś dla ludzi, którzy chcą to wykonywać dodatkowo – opowiada ppor. Mikołaj Klorek z sekcji komunikacji społecznej w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Poznaniu, która działa obecnie w pięciu lokalizacjach na terenie Wielkopolski.

Informacjelokalne.pl