http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Antarktyda daleka, ale nie taka nieznana

Wyróżniony Antarktyda daleka, ale nie taka nieznana

Wakacje nie muszą oznaczać całkowitego rozstawania się z książkami. Specjalną propozycję na ten czas przygotowali dla najmłodszych bibliotekarze. Proponują oni dzieciom spotkania z książkami opisującymi różne miejsca na świecie. Ta forma edukacji przez zabawę ma już całkiem sporo swoich stałych odbiorców, którzy regularnie uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach.


Cel akcji jest dość prosty. Jej organizatorzy chcą pokazać dzieciom, że świat można poznawać także dzięki książkom. Być może nawet w przyszłości, dzięki niektórym publikacjom ich podróże do takich krajów będą znacznie ciekawsze. Po drugie, nie można zapominać, że pobudzanie wyobraźni jest bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju młodego człowieka.

W ramach odbywających się zajęć zahaczono m. in. o Niemcy, Francję, Hiszpanię, Grecję, Wielką Brytanię, a nawet Afrykę i Antarktydę. – Dziś zajmujemy się właśnie Antarktydą, która jest chyba miejscem najbardziej tajemniczym dla dzieci, choć byłam bardzo zdziwiona, że one tyle wiedzą o tej Antarktydzie – zauważa Małgorzata Szymańska, starszy kustosz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, która prowadzi dla dzieci zajęcia dydaktyczne w ramach tego programu. – Do tego trafiliśmy dziś taki dzień gorący z temperaturą ponad 30 stopni i tym tematem też trochę próbujemy się ochłodzić. Robimy wszystko, żeby umysły się nam trochę ochłodziły – dodaje edukatorka.

– Jest dużo bajek o Antarktydzie, o Grenlandii i innych zimnych krajach. Dziś przerabialiśmy sobie bajkę „O Olafie i Czarodziejskiej Piszczałce”, która opowiada o chłopczyku mającym kontakt z rybami, ptakami i zimnem. Przeczytaliśmy sobie najpierw tę bajkę, a potem dzieci odpowiadały na różne pytania i naprawdę wiele potrafiły z niej wywnioskować. Następnie oglądaliśmy inne książki z literatury popularno-naukowej i stamtąd dowiedzieliśmy się jakie panują tam temperatury, że na Antarktydzie jest ponad 50-60 stopni mrozu, a czasami jest nawet notowane - 89 stopni, a więc są to tereny niezamieszkałe przez ludzi – objaśnia M. Szymańska.

Zajęciom towarzyszą też gry i zabawy, które całość urozmaicają i mają wpływ na lepsze zapamiętywanie. Co udało się zapamiętać? – Dowiedzieliśmy się dziś, jakie zwierzęta tam żyją, np. pingwiny cesarskie, pingwiny magellańskie. I tam rosną też rośliny, ale tylko niektóre i nie takie, jakie rosną u nas w Polsce. Są też stacje badawcze, na których ludzie badają, co jest na Antarktydzie – mówi Tosia Kasprzyk, uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie. – Gdy jest lato na Antarktydzie, to świeci słońce także, ale lód jest nadal i wtedy różne zwierzęta dopiero wychodzą, tak jak lisy polarne i te pingwiny, o których mówiłam. Ludzie tam nie mogą mieszkać, bo jest za zimno i by nie mieli co jeść – podsumowuje ośmiolatka, która regularnie uczestniczy w letnich zajęciach podróżniczych organizowanych w filii Biblioteki Publicznej.

W wakacyjne podróże dookoła świata można wybrać się jeszcze do końca sierpnia, w każdy wtorek i czwartek od godz. 11.00 z Wypożyczalnią Książek dla Dzieci przy ulicy Mieszka I 15 w Gnieźnie. W planach są jeszcze: Meksyk, Australia, Ameryka, Chiny, Japonia, a na sam koniec - 28 sierpnia będzie obchodzony Dzień Czytania Komiksów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.