http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wszyscy razem” bawili się na pikniku w Czerniejewie!

Wyróżniony „Wszyscy razem” bawili się na pikniku w Czerniejewie!

Piękna, upalna pogoda, moc atrakcji, bogaty program artystyczny i doskonała, rodzinna atmosfera – to wszystko złożyło się na piknik dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin „Wszyscy razem”, który w miniony weekend odbył się w Czerniejewie. Organizatorem przedsięwzięcia był Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerniejewie oraz Stowarzyszenie Integracyjno-Rehabilitacyjne „Razem”. Patronat Honorowy nad piknikiem sprawował Tadeusz Szymanek, burmistrz gminy Czerniejewo a patronat medialny – informacjelokalne.pl.


- Na dzisiejszy piknik zaprosiliśmy wszystkie osoby niepełnosprawne z gminy Czerniejewo wraz z rodzinami. To właśnie najbliższe otoczenie, czyli rodzina dla osoby niepełnosprawnej jest najlepszym wsparciem i tutaj na usta cisną się słowa Alberta Einsteina: „Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia” - mówi Emilia Banaszak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerniejewie.

Program przygotowany na piknik był bardzo bogaty i różnorodny. Była więc wystawa papug przygotowana przez hodowców ze Stowarzyszenia „Kakadu” z Nekli, ale przyjechali też motocykliści na swoich stalowych rumakach i każdy kto miał ochotę, mógł poczuć „wiatr we włosach”.

- Głównym celem pikniku jest integracja osób niepełnosprawnych z pozostałymi mieszkańcami gminy. Drugi cel to również pokazanie, że wśród nas są ludzie, którzy nas potrzebują, którzy wymagają wsparcia i że oni są też dla nas bardzo ważni. Odkąd jestem wiceburmistrzem, zresztą zawsze problemy ludzi niepełnosprawnych, osób samotnych, potrzebujących pomocy, były w moim życiu zawsze priorytetem. Dużo czasu swojego prywatnego w działalności społecznej poświęcałam głównie dla tych osób, a będąc wiceburmistrzem podlega mi cały ten pion społeczny i staram się wychodzić im naprzeciw mając teraz większe pole manewru by tym ludziom pomóc – mówi Grażyna Kulpińska, wiceburmistrz Czerniejewa.

W ramach tej integracji przygotowano m.in. pokazy tańca Zumby przygotowane przez Monikę Dąbek-Gadzińską z Gniezna. Pokazy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Innym punktem który mocno zintegrował uczestników pikniku były pokazy Bractwa Rycerskiego „Jastrzębiec” z Gniezna.

Piknik był też okazją, by porozmawiać o sytuacji niepełnosprawnych w gminie Czerniejewo. - Niepełnosprawni bardzo często są niezauważalni przez społeczeństwo, ponieważ się zamykają w domach. Całą ideą tego przedsięwzięcia jest, by tych ludzi z domów wyciągnąć i dla nich takie rzeczy organizować – podkreśla Tadeusz Szymanek, burmistrz gminy Czerniejewo. - Jesteśmy urzędem przyjaznym dla niepełnosprawnych, ze względów urbanistycznych nie zawsze możemy to zrealizować, ale też zdecydowaliśmy, że wszystko to, co dotyczy niepełnosprawnych odbywa się na parterze urzędu i to urzędnicy schodzą do osób niepełnosprawnych – dodaje.

W programie imprezy były też m.in. przejażdżki bryczkami czy na kucu, ale również działania informacyjno-edukacyjne przygotowane przez Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie. Wśród gości pikniku spotkaliśmy parlamentarzystę Piotra Gruszczyńskiego. - Poprzez takie inicjatywy buduje się piękne warunki do integracji lokalnej społeczności, a jeśli to wychodzi na przeciwko określonej grupy, grupy będącej nieco słabszą w związku z niepełnosprawnością, tym bardziej należy tego typu inicjatywy cenić. I dobrze, że gmina Czerniejewo pokazała innym gminom ścieżkę, którą warto byłoby wprowadzać i myślę, że tak się będzie działo – uważa senator P. Gruszczyński.

Na pikniku nie mogło również zabraknąć występów muzycznych i na scenie można było posłuchać koncertu Kapeli Odjazdowej z Witkowa, jak i grupy bębniarzy z Czerniejewa. Tak bogaty program sprawił, że o pikniku mówiło się w samych superlatywach. - Przedsięwzięcie wspaniałe, tylko że nie wiem, czy się z tego cieszyć, czy się nie cieszyć, bo niepełnosprawnych za wielu tutaj nie widać. Może ich nie ma aż tylu w gminie, z czego powinniśmy się cieszyć, albo troszkę temperatura za wysoka, że ludzie z różnymi niedomaganiami może przyjdą nieco później. Inicjatywa wspaniała – przyznaje Rajmund Gąsiorek, radny powiatowy, mieszkaniec Czerniejewa.

Oprócz wspomnianych już atrakcji, na dzieci czekały dmuchane zamki, malowanie twarzy, bańki mydlane, wata cukrowa oraz liczne zabawy i konkursy. Dorośli zaś mogli skorzystać z wielu pyszności kulinarnych. Niecodziennym akcentem pikniku był... pokaz mody przygotowany przez „Julię i Monicę Fashion”. Pokaz, w którym w rolę modeli i modelek wcieliły się wszystkie pokolenia mieszkańców Czerniejewa: zarówno dziadkowie, jak i wnuki. Pokaz został owacyjnie przyjęty przez publiczność!

- Myślę, że tak jak są organizowane imprezy ogólnodostępne jak Dni Czerniejewa, czy dożynki, to warto pamiętać o tych osobach niepełnosprawnych. Czerniejewo jest wpisane w takie imprezy. Jak tylko by się cofnąć w czasie, to niepełnosprawni narządu ruchu robili u nas imprezy majowe i wrześniowe. Dzisiaj robimy to razem ze Stowarzyszeniem „Razem” i się okazuje, że tych niepełnosprawnych, którzy gdzieś w swoich domach przebywają jest coraz więcej. Jest faktem, że oni się pojawiają w dni powszednie na naszych ulicach, ich widzimy coraz częściej, nie ma tej bariery zamykania się w domach, dlatego warto ich zaprosić, by się tutaj spotkali, świętowali razem i wypoczywali. I by czuli się potrzebni w naszym środowisku – podkreśla Jan Kulpiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo.

I po czerniejewskim pikniku „Wszyscy razem” wydaje się, że został zrobiony kolejny krok, by niepełnosprawni z gminy Czerniejewo poczuli się potrzebni.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.