http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Lekarz książek”

Wyróżniony „Lekarz książek”

Zachowanie dziedzictwa pisanego ludzkości jest bardzo ważnym zadaniem. Przekazanie go przyszłym pokoleniom zależy od działań podejmowanych zarówno w przeszłości, jak i obecnie, natomiast istota i rodzaj tych starań od podłoża, na którym myśl ta została utrwalona. Wpływ różnorodnych zewnętrznych czynników niszczących implikuje bowiem powstanie wszelkiego rodzaju zmian właściwości zarówno fizycznych, chemicznych, jak i mechanicznych danych materiałów. Jest to nieunikniony proces starzenia się tworzywa, który należy jak najskuteczniej opóźniać.


O tym na czym polega konserwacja książki, jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie konserwacji, opowiedziała  dzieciom Marzena Szczerkowska, konserwatorka zabytków podczas spotkania w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  Okazało się, że książki chorują i można je leczyć. „Lekarz książek”  dba też o zachowanie dobrego stanu zabytkowych dzieł.

Przybyłe na spotkanie dzieci mogły się przekonać jak kompetentną osobą jest Marzena Szczerkowska. Jest przecież laureatem XXVIII edycji Nagrody im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego w dziedzinie konserwacji zabytków.  Została uhonorowana za ratowanie od zniszczeń unikalnych zbiorów archiwalnych i bibliotecznych oraz ich promocję w Akcji Mecenat Skarbów Słowa. Po powodzi w 1997 roku podjęła się akcji ratowania części cennego księgozbioru Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Zastosowana wówczas przez nią nowatorska metoda masowej konserwacji dała oczekiwane efekty. Przy współpracy z innymi specjalistami, przez 5 lat uratowała od zniszczenia ponad 900 woluminów. Od tamtej pory współpracując  z UAM w Poznaniu  wzięła udział w międzynarodowych ekspedycjach konserwatorskich ratujących zbiory Biblioteki Klasztoru Koptyjskiego w Egipcie.

Od 2011 roku współpracuje z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie w ramach Akcji Mecenat Skarbów Słowa. W jej ramach uratowano między innymi piętnastowieczny „Explanatio Evangeliorum” oraz jedyny rękopiśmienny zapis nutowy „Offertorium” z XVIII wieku.

Nawet nie zdajemy sobie czasami sprawy, ilu mamy w Pierwszej Stolicy Polski światłych,kulturalnych i rzetelnych ludzi, którzy są oddani swojej pasji.

2 komentarzy

 • Czytelnikzdaleka
  Czytelnikzdaleka sobota, 12, maj 2018 22:54 Link do komentarza Raportuj

  Po pierwsze Pani Marzena, a nie Marzenka, po drugie, nikomu nic co tego, czy 500, czy 1000, czy 5000 zł. Po trzecie, brawo, że takim wybitnym osobom chce się jeszcze utożsamiać z Gnieznem, które artystom ma w zasadzie jedno do zaoferowania - NIC.

 • MAREK z.
  MAREK z. piątek, 11, maj 2018 10:27 Link do komentarza Raportuj

  NALEŻY PODZIWIAĆ TĄ PANIĄ MARZENKĘ. Jej godzina pracy KONSERWATORA ZABYTKÓW jest warta tyle, co godzina pracy najlepszego chirurga w Poznaniu czy w Warszawie . Czyli około 500 złotych ,. A jednak ta pani SPOŁECZNIE, bez wynagrodzenia znalazła czas na bezpłatne spotkanie z dziećmi w naszej bibliotece. Brawo !!!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.