http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza „Fantasmagoria”!

Wyróżniony Rusza „Fantasmagoria”!

Dziś rusza IX Konwent Fantastyki „Fantasmagoria” w Gnieźnie. Sale wykładowe i warsztatowe, a także pokazy i konkursy już czekają na odwiedzających. Na co się wybrać, czego warto się dowiedzieć i jakimi tematami powinniśmy się szczególnie zainteresować?


Festiwal, który narodził się osiem lat temu i którego inicjatorami byli lokalni miłośnicy fantastyki, dziś urósł do miana wielkiego wydarzenia. Nie wszystkie jego wydarzenia, jak miało to miejsce do tej pory, może pomieścić w swych salach Miejski Ośrodek Kultury, gdzie odbywa się większość spotkań i prelekcji.

Wśród pierwszych punktów programu prelekcja na temat reklamy przyszłości i odpowiedź na nurtujące niektórych pytania, czy jak już jesteśmy i jak będziemy w przyszłości manipulowani chwytami reklamowymi (Sala Prelekcyjna, piątek, 9.02. – godz. 21.00) oraz wykład, który zaplanowano nieco wcześniej na temat fascynacji przemocą w kulturze europejskiej i samej fantastyce (Sala Prelekcyjna, piątek, 9.02. – godz. 20.00).

W tym roku organizatorzy do udziału w Konwencie Fantastyki zaprosili tradycyjnie kilku gości. - W tym roku będzie z nami Aleksandra Janusz, czyli autorka „Kronik Rozdartego Świata”, to jest taki bardzo ciekawy cykl fantasy. Przyjedzie także do Gniezna Kajetan Kusina, czyli człowiek, który wygrał ze swoim komiksem jeden z największych festiwali komiksowych w Polsce. Dołączy do nas również Krzysztof Haladyn, czyli człowiek, który pisze książki z takim znanym uniwersum gier S.T.A.C.K.E.R. Oprócz tego, będzie z nami Nona, czyli cosplayerka, która wygrała ostatnią edycję Maskarady na Pyrkonie i to jest taki specjalny rodzaj zabawy kostiumem – mówi Wiktor Koliński, szef Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki „Fantasmagoria” w Gnieźnie i szef festiwalu.

Liczba wydarzeń w ramach tegorocznej „Fantasmagorii” jest trudna do zliczenia. Pierwsze działania zaplanowano na dziś od godz. 17.00, a ostatnie będą miały miejsce w niedzielę, od godz. 13.00 i prawie wszystkie mają odbywać się przy Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy Łubieńskiego. – Na dobry początek przygotowaliśmy także nocny pokaz filmowy pt. „Kino Nocnych Marków” i dziś na sam koniec nocnych warsztatów, ok. godz. 3.00 – 4.00 będziemy pokazywać kilka najlepszych filmów fantastycznych z Offeliady, które gościły na tym festiwalu w ciągu kilku ostatnich lat, będzie pokazany m. in. film „LARP” i „Doradca Króla Hydropsa” – zapowiada W. Koliński.

W sobotni poranek natomiast dla miłośników wątków literatury klasycznej w fantastyce, czekać będzie bardzo ciekawa prelekcja pt. „Shakespeare w komiksie”, która rozpocznie się punktualnie o godz. 9.00 w Sali Prelekcyjnej. Po godz. 10.00 w Sali Warsztatowej zostaną przeprowadzone zajęcia praktyczne dla miłośników zabawy strojem, czyli Cosplay. W tym samym czasie mniej więcej są przewidziane także warsztaty tworzenia gier immersyjnych i tworzenia nanolarpów.

Pełen program Konwentu Fantastyki „Fantasmagoria” w Gnieźnie można odnaleźć na stronie internetowej: fantasmagoria.gniezno.pl

Osoby spoza Gniezna będą mogły ponadto skorzystać z darmowego noclegu, który zostanie zorganizowany w MOK-u i w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie. Zainteresowani jedynie muszą być na tę okoliczność wyposażeni we własne karimaty i śpiwory. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.