http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Turniej Książkożerców, czyli wielkie święto literatury

Wyróżniony Turniej Książkożerców, czyli wielkie święto literatury

Za nami siódma już edycja Literackiego Festiwalu PRETEKSTY i trzecia Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. W tym roku do rozgrywek zgłosiło się dziewięć drużyn. Wszystkie stawiły się w niedzielne popołudnie, aby podjąć literackie wyzwanie.


Uczestnicy turnieju to uczniowie I, II i III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, Akademickie Liceum Milenium oraz jeden zespół niezależny. Należy tutaj zauważyć, że aż pięć drużyn wystawiło II LO w Gnieźnie.

Wśród tegorocznych zadań znalazły się takie jak: odgadnięcie właściwego tytułu oraz autora, po pierwszym zdaniu cytownej książki; rozszyfrowanie bohatera, po cytowanym fragmencie książki; podanie tytułu oraz autora dramatu, który należało rozpoznać po prezentowanych zdjęciach-podpowiedziach.

Przygotowane przez członków Klubu Dyskusji o Książce pytania okazały się dla uczestników dość trudne. W finale spotkały się cztery drużyny, dla trzech z nich okazał się on zwycięski. Pojedynek był niezwykle zacięty, zdobywcy I miejsca musieli jeszcze potwierdzić swoją wiedzę w dogrywce.

Tegorocznymi Ksiązkożercami została drużyna Wernyhorów z I LO w składzie: Wiktoria Gibas, Monika Kaźmierska i Jakub Mazurkiewicz. Zespół gościł już w poprzedniej edycji turnieju. Już wtedy świetnie się zaprezentował zdobywając trzecie miejsce. Druga lokata przypadała Drużynie Pierścienia, w składzie Katarzyna i Klaudia Mikołajczewskie oraz Krzysztof Modrzejewski. Trzecie miejsce, także po zaciętych bojach, wygrał zespół Owieczki Lectera z II LO, tworzony przez Martynę Masłowską, Julię de Rosier i Karinę Rogalską. Finaliści otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe torby.

Jak podkreślają członkowie Klubu Dyskusji o Książce działającego przy Bibliotekce Publicznej Miasta Gniezna, którzy turniej przygotowali i przeprowadzili, aby zwyciężyć trzeba było mieć nie tylko szczęście ale przede wszystkim należało zaprezentować wysoki poziom znajomości literatury.

Klub pragnie wyrazić słowa wdzięczności dla Piotra Wiśniewskiego - dyrektora Festiwalu Literackiego PRETEKSTY za trzyletnie zaufanie, nauczycielom i wychowawcom za współpracę, uczestnikom za chęć uczestniczenia w wydarzeniu. Nagrody ufundowali: Miasto Gniezno oraz Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna - Janusz Ambroży. Gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy na przyszłoroczna, edycję.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.