http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wszyscy jesteśmy do siebie podobni”

Wyróżniony „Wszyscy jesteśmy do siebie podobni”

Z myślą o poszerzaniu horyzontów uczestników wszystkich pracowni, które wchodzą w skład Centrum Aktywności Społecznej „LARGO” zorganizowano wczoraj wieczór kultury ukraińskiej, który poprowadziła rodowita Ukrainka, zamieszkująca w Gnieźnie.


Spotkanie zorganizowano w sali pokazowej, a całość poprowadziła Valentyna Cherevchenko, która przebywa w Gnieźnie już trzy lata i która w samym „LARGO” uczy języka angielskiego. - Dzisiaj jest to szczególne spotkanie, bo do tej pory organizowane przedsięwzięcia miały na celu pokazywanie dorobku uczestników naszych pracowni, a tym razem mamy wieczór z rodowitą Ukrainką, która prowadzi u nas zajęcia. Mamy nadzieję, że prezentacja, która została przygotowana przybliży naszym widzom i uczestnikom wiedzę o Ukrainie, pokaże folklor, kulturę i tradycję tego ważnego państwa, z którym przecież Polska sąsiaduje – tłumaczy Hanna Łęga z LARGO.

Choć relacje polsko-ukraińskie ostatnio znów się ocieplają i poprawiają, to należy do nich zawsze ostrożnie podchodzić, co potwierdza prelegentka, która ma swój własny sposób na unikanie spornych tematów w tej kwestii. - Ja mówię zawsze do moich kolegów, którzy mają polskie obywatelstwo, że przede wszystkim jesteśmy ludźmi i jako przyjaciele nie powinniśmy wchodzić w żadne debaty polityczne. W tej wspólnej historii Polski i Ukrainy są trudne momenty, pamiętajmy o tym, ale nie musimy do tego już wracać – zauważa Valentyna Chrevchenko.

- Dla mnie możliwość przedstawienia moim przyjaciołom dziś historii Ukrainy, jej kulturę i zwyczaje, to jest piękna możliwość. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie także dla nich będzie bardzo fajne i będą mogli dowiedzieć się ode mnie czegoś interesującego. My jesteśmy tak naprawdę do siebie podobni i ta kultura wyróżnia nas na tle innych kultur, ale jest bardzo podobna do polskiej kultury. Jesteśmy wszyscy przecież Słowianami: Polacy, Rosjanie, Ukraińcy i wszyscy jesteśmy do siebie podobni – podkreśla V. Cherevchenko.

W czasie bogato ilustrowanej prezentacji była także okazja zobaczyć najciekawsze zakątki Ukrainy, a nawet usłyszeć hymn państwowy, a na koniec również posmakować charakterystycznych dla tego regionu kiszonych ogórków, słoniny, cebuli ze szczypiorkiem i czerstwego chleba, a także bogato zdobionego tortu, babek, ciastek oraz kawy i herbaty.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.