http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gościeszyn podbity przez rycerzy Ziemi Gnieźnieńskiej!

Wyróżniony Gościeszyn podbity przez rycerzy Ziemi Gnieźnieńskiej!

Dni Rogowa rozpoczęte! Pierwsza odsłona tegorocznego święta tejże gminy odbyła się w Gościeszynie przy tamtejszym Sanktuarium NMP i zgromadziła wielu mieszkańców gminy oraz gości z sąsiednich miejscowości m.in. Gniezna, Żnina, czy też Trzemeszna. Magnesem dla nich był bogaty program, zwłaszcza pokazy Bractwa Rycerskiego Ziemi Gnieźnieńskiej „Jastrzębiec” . Umiejętności prezentowane przez rycerzy wzbudzały zachwyt wśród publiczności.


Ale pokazy Bractwa Rycerskiego Ziemi Gnieźnieńskiej „Jastrzębiecnie były jednymi atrakcjami, chociaż trzeba podkreślić, że wzbudziły największy zachwyt i zainteresowanie. - Dzisiaj zaprezentowaliśmy typowy pokaz tego, co średniowieczny rycerz wykonywał, gdy nie spędzał swojego czasu na polu walki. Taki rycerz cały czas się szkolił w swoim kunszcie. I to jest pokaz właśnie umiejętności i sprawności polegający na celności kopią, włócznią czy władaniem mieczem – wyjaśnia Andrzej Drygała z Bractwa. - Jest to też swoista „żywa” lekcja historii. Poza tym jesteśmy w strojach z epoki i każdy mógł zobaczyć jak to wszystko dawniej wyglądało – dodaje.

Na inaugurację Dni Rogowa można było też obejrzeć przedstawienie pt. Skąd pochodzi nazwa wsi Gościeszyn - legenda, przygotowane przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej. Trzeba przyznać, że legenda jest bardzo ciekawa i warto ją przekazywać kolejnym pokoleniom.

Innymi atrakcjami, szczególnie dla kibiców piłkarskich, były Mistrzostwa Gminy Rogowo w piłce nożnej na sztucznej nawierzchni. Dla dzieci przygotowano zaś liczne konkursy z nagrodami, gry i zabawy. Dorośli natomiast mogli korzystać z gastronomii. Całość zakończyła zabawa taneczna.

Radości z faktu zainaugurowania Dni Gminy Rogowo nie kryje wójt Józef Sosnowski. - Jest to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez gminy Rogowo. Widzimy, że cieszy się dużym zainteresowaniem i w związku z tym będziemy cyklicznie organizować tego typu przedsięwzięcia. W ramach tegorocznych Dni Gminy Rogowo wszelkie imprezy będą odbywały się nie tylko w Rogowie, ale też w sołectwach naszej gminy, tak by integrować jak największa grupę mieszkańców. Dni Rogowa potrwają aż do 4 lipca – mówi wójt Sosnowski.

Kolejne odsłony Dni Rogowa to imprezy: 13 czerwca w Czewujewie, 20 czerwca w Mięcierzynie, 21 czerwca w Rogowie (Kłoda na jez. Rogowskim), 27 czerwca w Grochowiskach Szlacheckich i 4 lipca w Rogowie.

Patronem medialnym Dni Rogowa są informacjelokalne.pl.

Żaden tekst nie odda tego, co się działo w Gościeszynie, dlatego zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.