http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Patrzysz czy pomagasz?” – rozstrzygnięcie konkursu

Konkurs miał zwrócić uwagę młodych ludzi na potrzebę umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W etapie konkursowym uczestnicy musieli przygotować prezentację zgodną z tytułem konkursu „Patrzysz czy pomagasz?”. Uczestnicy konkursu wzięli także udział w kursie udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonym przez gnieźnieńskich strażaków. Dziś uczestnicy otrzymali w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej certyfikaty dotyczące kursu ale też nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.


W uroczystości oprócz władz komendy wzięła udział starosta Beata Tarczyńska oraz Marek Kosmala, szef Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Kamil Chudy z II LO, na drugim znalazła się praca zbiorowa Laury Banickiej, Oliwi Danielskiej i Moniki Fromm również z II LO. Również trzecie miejsce przypadło ekipie z II LO w której skład wchodzili Angelika Mizera, Zuzanna Maciejewska i Dominik Rolewski. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk starosty Beaty Tarczyńskiej i mł. bryg. Jacek Michalak, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

- Po tym kursie faktycznie czuje się pewniejszy jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy, mam nadzieję gdy będzie taka potrzeba nie sparaliżuje mnie strach, ale na pewno taki profesjonalny kurs to bardzo dobra sprawa – powiedział nam Kamil Chudy zwycięzca konkursu. Na konkurs przygotował prezentację, przy, której pomogło mu także dwóch kolegów.

- To przedsięwzięcie adresowane do ludzi młodych wydaje się być ważne tak bo nie można przecenić umiejętności niesienia pierwszej pomocy, wszyscy dobrze wiemy, że to co potrafimy w tym zakresie zrobić przed przyjazdem pogotowia niejednokrotnie ratuje życie. Bardzo dobrze, ze młodzież chce uczestniczyć w takich konkursach, a przede wszystkim w kursach – stwierdziła starosta Beata Tarczyńska.

O znaczeniu umiejętnego udzielenia pierwszej pomocy nie trzeba przekonywać strażaków co zrozumiałe. - Tych kilku nastu młodych ludzi może w sytuacji krytycznej wykonać to wszystko co nam pomaga kiedy docieramy na miejsce zdarzenia. Ważne jest by jak najwięcej ludzi potrafiło umiejętnie zająć się poszkodowanym, my z zasady przyjeżdżamy na miejsce jednak po kilku minutach, które mogą być najważniejsze, poza tym, jeśli ktoś potrafi udzielić pierwszej pomocy może nam też określić już podstawowe parametry życiowe, takie informacje to zawsze oszczędność cennego w sytuacjach wypadków czasu – podkreśla komendant Jacek Michalak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.