http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wyspa w Łagiewnikach Kościelnych przywracana do życia...

Wyróżniony Wyspa w Łagiewnikach Kościelnych przywracana do życia...

Jak już informowaliśmy 12 sierpnia, trwają prace przy wyspie na stawie w Łagiewnikach Kościelnych. Popularna „Kipa” ma zostać odnowiona i przywrócona do życia lokalnej społeczności. W ostatnim okresie prace polegały na umacnianiu brzegów wyspy, poprzez wykładanie geowłókniny i ręczne układanie kamieni.


Przypomnijmy, że od ponad miesiąca trwają w Łagiewnikach prace, mające na celu uporządkowanie terenu wokół stawu w Łagiewnikach Kościelnych. Miejsce to potocznie nazywane jest „Kipą”. Sołectwo Łagiewniki Kościelne jest jednym z 11 sołectw gminy Kiszkowo, które od marca 2011 r. uczestniczą w Programie Wielkopolska Odnowa Wsi. Jednak nasz wniosek jest pierwszym złożonym przez Gminę Kiszkowo w konkursach organizowanych w ramach WOW przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

- Popularna „Kipa” czyli wyspa na stawie w Łagiewnikach Kościelnych to popularne miejsce i jest warte rewitalizacji. Jest to miejsce historycznie i przez mieszkańców niezwykle cenione. Wyspa z bunkrem który prawdopodobnie był lodownią, to jest miejsce, które może po rewitalizacji może być przywrócone do życia. To jest miejsce wokół którego wszyscy mieszkańcy gdzieś tam się wychowywali – mówi Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. - To jest charakterystyczny punkt, który wart jest tego, by na nowo odżył i żeby z tego zrobić coś, co będzie wyróżniało spośród tych miejscowości, czy spośród wszystkich gmin, gminę Kiszkowo – dodaje.

Jak podkreśla włodarz gminy, „Kipa” wpisuje się we wcześniejsze projekty, czyli Izbę Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej mieszczącą się przy szkole podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych. - To wszystko pięknie połączy się w całość, z miejscowym drewnianym kościołem i Szlakiem Kościołów Drewnianych i będzie znaczącym miejscem na mapie szlaków turystycznych. Mamy już co pokazać w innych miejscach i chcemy jeszcze bogatsze miejsca pokazywać turystom, żeby zapamiętali te miejsca i wracali do gminy Kiszkowo – deklaruje T. Bąkowski.

W ostatnim okresie prace polegały na umacnianiu brzegów wyspy, poprzez wykładanie geowłókniny i ręczne układanie kamieni. W spontanicznie zorganizowanej akcji udział wzięli: Radosław, Bartłomiej i Maciej Występscy, Andrzej, Bartosz i Krzysztof Budner, Tadeusz i Hubert Wysoccy, Marek i Szymon Bąkowscy, Jan, Stanisław i Marianna Radzińscy, Krzysztof Gibas, Jakub Grenda, Zbigniew Woźnicki,  Andrzej Szprywa, Remigiusz Zieliński, Patryk Śmigiel, Adam Kukurenda i Grzegorz Banaszak.

Fot. Anna Frąckowiak, Radosław Występski, Wojciech Występski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.