http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Strzyżewo Paczkowe poczuło smak nadchodzących świąt

Wyróżniony Strzyżewo Paczkowe poczuło smak nadchodzących świąt

Strzyżewo Paczkowe, wioskę w gminie Gniezno, odwiedził już Gwiazdor... Po jego wizycie w tej miejscowości czuć już atmosferę zbliżających się świąt. A wszystko za sprawą zorganizowanego już po raz dwunastu w świetlicy wiejskiej w Strzyżewie Paczkowym, przez tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich wraz ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan, spotkania świątecznego w ramach projektu „Na sportowo i świątecznie”. Były więc zawody sportowe, ale głównym punktem na który dzieci czekały były prezenty... Paczki trafiły do 50 dzieci z tego sołectwa.


- Pomysł takiej integracyjnej gwiazdki w Strzyżewie Paczkowym narodził się wiele lat temu. Była to propozycja Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan by włączyć się w projekt „Na sportowo i świątecznie” i co roku bierzemy w tym udział. Przeważnie jest to impreza dla 50 dzieci, w tym roku wyłącznie dla dzieci ze Strzyżewa Paczkowego, dawniej także dla okolicznych wsi – mówi Aleksandra Dziel, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym.

Jak podkreśla szefowa KGW, środki finansowe na paczki dla dzieci pochodzą w części ze Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, a w części z funduszu sołeckiego. Te środki finansowe spowodowały, że każde dziecko otrzymało wielką paczkę od Gwiazdora na którą składały się głównie słodycze.

Ale przybycie Gwiazdora to nie jedyny punkt świątecznego spotkania, bo jak sama nazwa projektu mówi „Na sportowo i świątecznie”, nie mogło więc zabraknąć elementów sportowych. - Dla naszych uczestników, zarówno dla maluszków, jak i dla starszych dzieci przygotowaliśmy kilka konkurencji. Przewidujemy m.in. slalom hokejowy, czy slalom z łyżeczką na której umieszczona zostania bombka – mówi Grażyna Jastrzębska, zastępca przewodniczącej KGW w Strzyżewie Paczkowym.

W tej sportowej rywalizacji wzięły udział praktycznie wszystkie dzieci. Był więc wspomniany slalom hokejowy, był rzut woreczkami do celu i hula-hop. Wiele uśmiechu przyniósł też konkurs smakowy w trakcie którego dzieci próbowały różnego rodzaju owoców i warzyw. Ten uśmiech często powodowała... cytryna, która znajdowała się wśród degustowanych owoców i warzyw. Nie zabrakło też występów artystycznych na które złożyły się wiersze zaprezentowane przez dwoje dzieci.

Zadowolony z tej inicjatywy jest sołtys Strzyżewa Paczkowego – Bolesław Dziel, który przyznaje, że współpraca ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan zaczęła się już 18 lat temu, a spotkania gwiazdkowe trwają od 12 lat. - Mieszkańcy naszego sołectwa bardzo dobrze reagują na takie inicjatywy. To widać także w trakcie trwania półkolonii, bo już na dwa miesiące przed ich organizacją, dzieci pytają się o półkolonie. Podobnie jest z gwiazdką na którą dzieci oczekują z niecierpliwością – podkreśla B. Dziel.

Na gwiazdkę do Strzyżewa Paczkowego przyjechał też Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, który nie kryje radości, że już dwunasty rok ta inicjatywa jest organizowana w ramach projektu „Na sportowo i świątecznie”. - Korzystamy z projektów Ministerstwa Sportu i Turystyki, z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. To jest jakby jedna część, a druga to aktywność obywatelska wyrażająca się uczestnictwem rad sołeckich, samorządów gminnych, kół gospodyń wiejskich, placówek oświatowych i stowarzyszeń. W tym roku takie przedsięwzięcia będą w 20 miejscowościach na terenie trzech powiatów. Zaplanowaliśmy udział 2,5 tysiąca uczestników, ale dzisiaj już wiemy że będzie ich około 3 tysięcy. Poza częścią sportowo-rekreacyjną, bardzo często są występy dzieci, czy jasełka. Są też przygotowane konkursy i zabawy – mówi T. Tomaszewski. - Nadrzędnym celem tego przedsięwzięcia jest danie uśmiechu dzieciom - dodaje.

Wśród zaproszonych na świąteczne spotkanie był też Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno, który bardzo pozytywnie ocenia takie przedsięwzięcia organizowane w sołectwach. - Jest okres przedświąteczny i spotykają się dzieci, rodzice z całej okolicy. Jest taka wspólna inicjatywa, żeby te dzieci poczuły smak tych nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia – uważa W. Leman.

Przy okazji tego spotkania zapytaliśmy Aleksandrę Dziel, która po raz kolejny została wybrana na przewodniczącą KGW o plany na przyszły rok. - Planów jest wiele. Będziemy obchodzić Dzień Babci i Dziadka, ponadto w styczniu wyjeżdżamy na operetkę do Poznania na „Wesołą wdówkę”. Następnie na ostatki odbędą się kwartalne imieniny i tak spędzamy mile czas, integrujemy się – mówi A. Dziel.

Obecnie do KGW w Strzyżewie Paczkowym należą 44 panie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.