http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nie tylko Słowianie Połabscy - idol w kulturze. Rodzinna niedziela w Muzeum.

Wyróżniony Nie tylko Słowianie Połabscy - idol w kulturze. Rodzinna niedziela w Muzeum.

„Rodzinna niedziela w Muzeum” to jedna z form działania edukatorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tym razem inspiracją do rodzinnych warsztatów była wystawa czasowa Słowianie Połabscy. Edukatorzy poprzez figurę kulturową idola, nie tylko pokazali całą wystawę, ale też zmiany w rozumieniu Idola jako takiego.


- Istotą tej rodzinnej niedzieli jest wystawa czasowa „Słowianie Połabscy”. Idol jest jedynie jej elementem.  Dla dzieci, które do nas przychodzą rozpatrywanie znaczenia kultury plemion zachodnio-słowiańskich przez pryzmat historii czy geografii mogłoby być trudne. Popularyzacja to po pierwsze przyzwyczajanie do historii i do muzeum, do tego, że w muzeum wcale nie śmierdzi molami i pleśnią. Potem zaciekawianie, jak sądzę. Idol posłużył jako zabawa słowem, a raczej zmieniającym się na przestrzeni dziejów jego znaczeniem. I jako pretekst. Dzieci wiedzą, np. że Idol to telewizyjne talent show. Nie są obciążone jakimś uprzedzeniem transcendentnym. Gdyby pokazać im choćby Idola z muzeum w Berlinie tego z VIII raczej spojrzałyby jak na kawałek starego drewna. Po warsztacie mam nadzieję już było inaczej, dlatego na wystawę przeszliśmy na koniec - mówi Jarek Mikołajczyk, edukator Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Po wpisaniu w google słowa idol, przy wyborze opcji grafika na pierwszej stronie wyszukiwania pojawiają się właściwie tylko zdjęcia jurorów i uczestników programu telewizyjnego o tym tytule. Po dziesiątkach takich fotografii jak to ujął prowadzący Idol z Koła, czyli ekskluzywny sedes nazwany Idol przez producenta. Można też co budujące znaleźć zdjęcia serii wydawniczej promującej jako idolki Marię Skłodowską - Curie i Fridę. Po tych wielu zdjęciach pojawia się w google grafika przedstawiająca Idola z Szygiru. Ta znaleziona na Syberii figura licząca 11 600 lat, jak podają źródła naukowe, jest najstarsza rzeźbą świata, jest o wiele starsza niż piramida w Gizie. To jest pierwszy Idol, i mimo że ma tyle lat do muzeum w Jekaterynburgu wciąż jeżdżą tłumy by go zobaczyć. A jak zaznaczył prowadzący zwyciężczynię  pierwszej polskiej edycji programu Idol pamięta już coraz mniej osób, choć została Idolką zupełnie niedawno. Te wszystkie informacje pojawiały się w trakcie wykonywania przez uczestników własnych figurek Idola. Technika zaczerpnięta rzecz jasna z tworzenia lalek motanek sprowadziła Idola do najprostszej formy/ Szary papier, sznurek i wyobraźnia - to właściwie wszystko. Przy tym garść informacji o plemionach Słowian Połabskich, z czego pewnie najmłodsi uczestnicy mogą zapamiętać, że niedaleko Berlina żyli nasi pobratymcy.

To rzecz jasna sprawa poboczna, ale dobrze jakby z tej części spotkania, pozostało w świadomości uczestników, że popkulturowy idol to niekoniecznie coś złego byleby był tylko jeszcze przy tym kimś na miarę autorytety. Ten odwołujący się do prostoty i wyobraźni warsztat, to było spotkanie kulturowo - historyczne, które mogło zainspirować. Muzeum Początków Państwa Polskiego oferuje właśnie taki aspekt rodzinnych niedziel, edukacja odbywa się tu niejako mimochodem, z dala od nadmiaru: dat, bez magii i nadmiaru idei.

Kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinna niedziela” w muzeum odbędzie się wokół tematu nowej wystawy „Piast TOTAL WAR”.  

Fot. edukatorzy MPPP

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.