Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowa identyfikacja wizualna oraz trzy inicjatywy gnieźnieńskiej biblioteki

Wyróżniony Fot. gniezno.eu Fot. gniezno.eu

Z początkiem września gnieźnieńska Biblioteka przywdziewa nową szatę graficzną. Korzystając ze sprawdzonego modelu systemu oznakowania przygotowanego przez specjalistów ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej oraz studia projektowego Motor Studio w ramach projektu „kierunek biblioteka", gnieźnieńska książnica włącza się w ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.


Proponowana w ramach projektu identyfikacja wizualna jest zgodna z aktualnymi trendami, przyciąga uwagę energetycznymi kolorami, a jednocześnie jest prosta i czytelna. Pozwala także na zindywidualizowane i dostosowanie do potrzeb konkretnej instytucji.

Nowa identyfikacja wizualna Biblioteki wdrażana będzie etapami, a jego pierwszym dostrzegalnym elementem będzie zmiana logotypu. W kolejnych miesiącach obejmie profil Biblioteki w mediach społecznościowych oraz stronę internetową. W ciągu następnych dwóch lat zmieni się przede wszystkim wewnętrzny system komunikacji wizualnej z czytelnikami, obejmujący nowe tablice kierunkowe, oznakowanie regałów, wprowadzenie kierunkowskazów. Pełne wdrożenie nowej identyfikacji wizualnej zakończy się w grudniu 2021 roku.

Ogólnopolska kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” w Gnieźnie
Działanie skierowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) oraz ich rodziców i rozpocznie się jesienią 2019 roku w wybranych bibliotekach publicznych. Jego celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzin książnic i praktykowania codziennego czytania ze swoimi pociechami.

Adresaci inicjatywy otrzymają bezpłatnie specjalnie przygotowaną Wyprawkę Czytelniczą, w której znajdą się: książeczka dla dzieci, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, Karta Małego Czytelnika oraz broszura informacyjna dla rodziców.

Karta Małego Czytelnika to zaproszenie do zabawy polegającej na kolekcjonowaniu przez dzieci specjalnych naklejek otrzymywanych w nagrodę za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie minimum 1 książki z księgozbioru dziecięcego. Za zebranie 10 takich naklejek młody czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Zgłoszenie udziału swojego dziecka w akcji (i tym samym otrzymanie Wyprawki Czytelniczej oraz rozpoczęcie zabawy w ramach Karty Małego Czytelnika) będzie możliwe po zapisaniu się do dowolnie wybranej filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Osoby już zapisane otrzymają Wyprawkę przy najbliższych odwiedzinach Biblioteki po rozpoczęciu akcji.

Kampanii będą towarzyszyć działania promocyjne, w tym dystrybucja specjalnego plakatu, listu do rodziców oraz akcje w internecie. Rozpoczęcie akcji przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna w Gnieźnie jest planowane na 16 września 2019 roku.

„Tu blubramy po naszemu!” kampania społeczna poprawnego posługiwania się gwarą gnieźnieńską
Rozpoczynamy wielkie gnieźnieńskie korepetycje z gwary! 2 września rusza kampania społeczna Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna promująca poprawny kanon gwary gnieźnieńskiej. Potrwa 6 tygodni i będzie obfitowała w wiele ciekawych i nowatorskich wydarzeń.

Do takich na pewno można zaliczyć akcję certyfikacyjną dla hoteli i restauracji z Gniezna. Te, które wyślą swój personel na warsztaty gwarowe, otrzymają certyfikat „Tu blubramy po naszemu!”. To będzie stempel „lokalności” i sygnał dla turystów i mieszkańców, że w danym lokalu ceni się kulturowe dziedzictwo, którego ważną częścią jest gwara.

Oprócz tego, gwarę będzie widać i słychać wszędzie - w Czytelni Biblioteki Głównej będzie można obejrzeć wystawę plakatów „Inspirowane gwarą” (wernisaż 2 września o 18.00). Z kolei na falach Radia Gniezno i Radia Plus będzie można słuchać audycji radiowej (w odcinkach) Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary gnieźnieńskiej”. Na bibliotecznym kanale YouTube pojawią się vlogi: „Blubrane recenzje” Pawła J. Bąkowskiego i jego młodych gości oraz „Instrukcja obsługi gwary gnieźnieńskiej” Jarosława Mikołajczyka. W piątkowe wieczory – o 18.00 w Czytelni BG – odbędzie się cykl spotkań ze znawcami i „wyznawcami” gwary: prof. Elizą Grzelakową, Juliuszem Kublem, Markiem Szymańskim, prof. Włodzimierzem Bulikowskim oraz Pawłem J. Bąkowskim. Gwarę na warsztat wezmą też dzieci i młodzież. Dla nich w programie są takie pozycje, jak zajęcia „Godomy po naszemu” czy „Pyry w tytce” oraz spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską. Słowem - będzie się blubrało, że TEJ! Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

Inicjatywa: „Laboratorium Słowa”
Zakończony właśnie remont Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 pozwoli na nadanie odświeżonym pomieszczeniom nowych funkcji i uruchomienie kolejnej inicjatywy Biblioteki noszącej nazwę „Laboratorium Słowa”. To pionierskie przedsięwzięcie o charakterze edukacyjno-animacyjnym, którego motywem przewodnim jest „słowo” jako narzędzie służące do opisu i zrozumienia otaczającego nas świata oraz instrument niezbędny do porozumienia z drugim człowiekiem. Atrakcyjna formuła opierająca się na tzw. „stanach skupienia słowa” (słowo pisane, czytane, recytowane etc.) wykorzysta ponadto dziedzictwo kulturowe ziemi gnieźnieńskiej (szczególnie gwarę) oraz potencjał lokalnych organizacji spoza sektora finansów publicznych: gnieźnieńskich stowarzyszeń oraz niezależnych animatorów i twórców kultury.

Czytelnia gnieźnieńskiej książnicy stanie się zatem miejscem realizacji ciekawych, nieszablonowych warsztatów (np. kreatywnego pisania, sztuki recytacji, kaligrafii) oraz przestrzenią dyskusji o literaturze i okazją do spotkania z popularnymi pisarzami i poetami. Oferta będzie miała charakter otwarty, ale nie zabraknie działań adresowanych do konkretnych grup odbiorców, jak np. zajęcia z języka polskiego dla mieszkających i pracujących w Gnieźnie obywateli Ukrainy.

Inicjatywa „Laboratorium Słowa” będzie stopniowo rozbudowywana o kolejne moduły. Wrzesień i październik wypełnią działania związane z realizowanym przez Bibliotekę projektem „Tu blubramy po naszemu!”, a więc warsztaty, szkolenia i spotkania z literatami i pracownikami naukowymi wykorzystującymi i zajmującymi się gwarą wielkopolską.
Informacjelokalne.pl