http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rekolekcje wielkopostne w Rogowie

Wyróżniony Rekolekcje wielkopostne w Rogowie

W Szkole Podstawowej w Rogowie, od 6 do 8 marca odbywały się rekolekcje wielkopostne, w których uczestniczyła społeczność szkolna. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy I-V szkoły podstawowej i VI-VIII SP oraz III gimnazjum.


W Środę Popielcową uczniowie modlili się w kościele podczas mszy świętych, włączjąc się aktywnie w liturgię słowa. W wygłoszonej homilii ksiądz rekolekcjonista Andrzej Żarkowski z zakonu michalitów przypomniał pochodzenie i symbolikę obrządku posypywania głów popiołem w Kościele katolickim.

Po powrocie do szkoły uczniowie udali się do sali gimnastycznej na spotkania z funkcjonariuszami policji -  sierż. sztab. Arkadiuszem Kaczmarkiem i asp. szt. Krzysztofem Kędziorą z komisariatu w Janowcu Wlkp.. Z młodszymi uczniami mundurowi  rozmawiali m.in. o bezpiecznej drodze do szkoły i  zawieraniu znajomości przez internet. Natomiast  z młodzieżą poruszyli temat agresji słownej, cyberprzemocy, dopalaczy, a także wpływu gier i filmów na negatywne zachowana.

Drugi dzień rekolekcji w związku z hasłem tegorocznego programu duszpasterskiego „W mocy Ducha Świętego” był przeżywany w Duchu Świętym. Katechetka – p. Violetta Antkowiak - przypomniała, że Duch Święty jest darem dla każdego człowieka od Boga Ojca i Syna Bożego. Otrzymaliśmy Go w sakramencie chrztu, a umocnieni jesteśmy podczas sakramentu bierzmowania (często zwanego „sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej”). Duch Święty towarzyszy nam przez całe życie.

Uczniowie bliżej poznali Trzecią Osobę Boską poprzez słuchanie fragmentów Pisma Świętego czytanych przez zaproszonych gości, jak i uczestników rekolekcji ( p. Anna Duszyńska, p. Lidia Matelska p. Hanna Wicińska Andrejczak, p. Karol Nojgebauer, Szymon Kapuściński, Bartosz Strzelecki), przedstawienie scenek biblijnych do czytanych tekstów, ukazujących ważność Ducha Świętego w życiu ówczesnego człowieka przez uczniów klas czwartych (IV c – „Józef i Maryja”, IV a – „Chrzest Pana Jezusa”, IV b – „Kuszenie Pana Jezusa na pustyni”, IV a, IV b – „Ostatni nakaz”), a także  śpiew piosenek, w których mowa była o potrzebie Ducha Świętego w codziennym życiu (I a – „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", I b – „Duchu Święty przyjdź”, II a _ „Czy wy wiecie”, II b – „Zjednoczeni w Duchu”).

W starszej grupie wiekowej piosenki religijne śpiewali członkowie duszpasterstwa „Emaus” działający przy parafii pw. Św. Doroty w Rogowie - Karol Nojgebauer oraz Wiktoria Krzysztofiak, którzy opowiedzieli też o swojej działalności i zachęcali do wstąpienia w szeregi młodzieżowej wspólnoty.

Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie plastycznego konkursu misyjnego „Kolorowanki Misyjne” dla uczniów klas II, III i IV oraz wręczenie nagród:
I miejsce – Amelia Smoter kl. II a
I miejsce – Martyna Wódczak kl. IV b
II miejsce – Vanessa Sikorska kl. IV b
III miejsce – Zuzanna Kamińska kl. IV c
Trzy prace zostały przekazane na dalszy etap konkursu do Wydziału Katechetycznego w Gnieźnie.

W ostatnim dniu rekolekcji uczniowie uczestniczyli w drodze krzyżowej z krzyżami, które przynieśli  ze swoich domów. Natomiast w sali gimnastycznej wysłuchali nauki rekolekcyjnej ks. Andrzeja Żarkowskiego. Ks. michalita mówił o „pięciu krokach” dobrej spowiedzi oraz zaprezentował młodzieży krótkie filmy pt.: "Czarny przycisk" i "Jestem grzechem" ukazujące strategie działania szatana.

Uczniowie z młodszej grupy wiekowej wysłuchali nauki dotyczącej grzechu jako przeszkody utrudniającej  kontakt z Bogiem oraz  obejrzeli animowane filmy będące uzupełnieniem prelekcji. Jednak największy entuzjazm i radość małych słuchaczy wzbudziły zaśpiewane wspólnie piosenki religijne, podczas których mogli się trochę poruszać, gdyż były to piosenki z pokazywaniem, np.: „Bądź z nami w kontakcie” czy „Nie ma takiego jak Jesus”. Na koniec rekolekcjonista ks. Andrzej udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Bożego, a także podziękował dyrekcji i gronu pedagogicznemu za pomoc w przeprowadzeniu i obecność podczas rekolekcji.

Czas rekolekcji to czas bardzo ważny i potrzebny po to, by zatrzymać się choć na chwilę i zastanowić nad swoim życiem, a w sercu przemyśleć swoje sprawy, problemy i postępowanie. Rekolekcje dostarczyły nam wielu ważnych i ciekawych myśli, do których będziemy nieraz wracać w naszych domach i szkole.

Koordynatorem rekolekcji w naszej szkole była katechetka Violetta Antkowiak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.