http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W niedzielę zapukaj do sąsiada...

Wyróżniony W niedzielę zapukaj do sąsiada...

Na przełomie roku informowaliśmy o fatalnej sytuacji finansowej gnieźnieńskiego PKS-u. Przewoźnik zawiesił kursowanie autobusów na okres świąteczny oraz ferii zimowych. Dodatkowo zaprzestał sprzedaży biletów miesięcznych na styczeń, z których korzystają głównie uczniowie dojeżdżający do szkół ponadpodstawowych. Na przykładzie Mieleszyna postanowiliśmy sprawdzić jaką możliwość mają niezmotoryzowani mieszkańcy tej miejscowości na dojazd do Gniezna.


Szóstego stycznia pisaliśmy o idei powstania konsorcjum przewoźników gnieźnieńskich. Na tą chwilę pomysł pozostaje jedynie w sferze planów.  

Wielokrotne próby lokalnych polityków reaktywowania przewozów kolejowych na linii Janowiec Wielkopolski – Gniezno skończyły się na życzeniach i chyba tylko miłośnicy kolei wierzą w to, że pociągi osobowe pomiędzy tymi miejscowościami wrócą na tory.

Ograniczony dostęp do komunikacji publicznej mieszkańców mniejszych miejscowości oddalonych od większych ośrodków miejskich powoduje wykluczenie społeczne i pozbawia pewnej niezależności w dostępie do opieki zdrowotnej, rozrywki, kultury czy załatwienia spraw urzędowych.
    
Obecnie na tej trasie swoje usługi proponuje dwóch przedsiębiorców. Pierwszy z nich oferuje kurs już o godz. 5.45 natomiast drugi o godz. 6.52. O godz. 6.55 prywatny przewoźnik podstawia w Mieleszynie swój autokar po raz drugi.

Gdyby podróżni chcieli dojechać do Gniezna na godzinę 10.00 rano mają trzy możliwości: godz. 8.10, 8.15 oraz 9.10. Przed południem odjedziemy z Mieleszyna o godz. 10.10. Po południu natomiast podroż możliwa jest w godzinach: 12.50, 14.05, 15.00, 16.25. W godzinach wieczornych autobusy odjeżdżają  o godz. 18.26, 19.00 19.50 i 20.40. Wszystkie wymienione kursy dotyczą tylko dni roboczych od poniedziałku do piątku.

Jak widać oferta jest dość bogata. W soboty podróżni mają następujące możliwości podróży: godz. 6.55, 10.10 oraz 15.00. W niedzielę niestety nie ma żadnych możliwości skorzystania z transportu publicznego. W związku z tym warto przypomnieć słowa  piosenki z repertuaru zespołu Alibabki: „Jak dobrze mieć sąsiada”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.