http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Uczniowie z Rogowa na Nocy Biologów

Wyróżniony Uczniowie z Rogowa na Nocy Biologów

Piętnastoosobowa grupa uczniów z klas VI-VIII oraz klasy III gimnazjum w Rogowie pasjonujących się biologią odwiedziła Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem wizyty był udział w dorocznym wydarzeniu zwanym „Nocą Biologów”, którego bieżąca edycja przebiegała pod hasłem „Biologia dla zdrowia”. Organizatorem wyjazdu i opiekunem uczniów był nauczyciel biologii Marek Spochacz.


Swój pobyt na uczelni uczniowie rozpoczęli od udziału w zorganizowanych przez pracowników, doktorantów oraz studentów z Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt warsztatach, których temat brzmiał „Przez żołądek do serca”. Podczas zajęć za pomocą technik laboratoryjnych z użyciem odpowiednich odczynników chemicznych badali działanie enzymów znajdujących się w ślinie oraz żołądku. Potem młodzi laboranci poznawali budowę i pracę serca. Każdy z nich mógł zbadać aktywność elektryczną swojego mięśnia sercowego, podłączając się do elektrokardiografu (EKG). Warsztaty zakończyły się quizem z nagrodami oraz wycieczką prezentującą pracę Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt, w tym hodowli owadów stosowanych do badań takich, jak: mącznik młynarek, drewnojad czy karaczan madagaskarski.

Podczas  obecności na Poznańskim Uniwersytecie miłośnicy biologii wysłuchali także niezwykle ciekawych wykładów pt.: „Walenie - giganci morskich głębin” oraz „Bezkręgowce jezior i okolic- jak zadbać o ich zdrowie?”, dzięki którym poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą organizmów wodnych oraz sposobów ich ochrony. Zajęcia wzbudziły ciekawość uczniów, czego dowdem była ich duża aktywność i liczne pytania kierowane do prowadzących.

Oprócz tego uczniowie mieli możliwość obejrzenia licznych wystaw prezentowanych na wydziale. Były to m.in.: wystawa owadów, bogata kolekcja pająków, gadów i innych zwierząt. Ponadto mogli też zobaczyć, jak wygląda czaszka lwa czy też ząb słonia.

„Noc Biologów” bez wątpienia była cennym i ciekawym wydarzeniem, dzięki któremu uczniowie mogli rozwijać swoją pasję oraz wzbogacać wiedzę przyrodniczą. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym przedsięwzięciu w przyszłym roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.