http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prawnicy pomogą nieodpłatnie

Wyróżniony Prawnicy pomogą nieodpłatnie

Dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym poinformowano o zasadach funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej. Podczas konferencji prasowej obok starosty wzięli udział prawnicy oraz Grażyna Kozanecka prezes Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska, które to Stowarzyszenie będzie realizować to zadanie.


– Wiem, że na chwilę obecną i od dłuższego czasu takie bezpłatne porady prawne dobrze funkcjonują w Gnieźnie. Cieszy mnie, że tego typu bezpłatna oferta starostwa, realizowana jest też na terenie innych miejscowości powiatu – powiedział Piotr Gruszczyński starosta gnieźnieński. O samej realizacji pomocy przez Ziemię Gnieźnieńska powiedziała Grażyna Kozanecka: – Bardzo się cieszę, że nasza oferta została przyjęta. Tak się składa, że nasze Stowarzyszenie posiada w swoich szeregach ludzi, którzy takiej pomocy mogą udzielić takiej pomocy.

Obecne na konferencji adwokatki mówiły o zakresach pomocy oraz o tym, że w ramach tej oferty odbywać się będą także szkolenia prawne w szkołach.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt. 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Na dyżurach oznaczonych w harmonogramie nieodpłatna pomoc prawna obejmuje również nieodpłatną mediację. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Harmonogram dyżurów dostępny jest tutaj.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.