http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Na święta najlepsze są rzeczy oryginalne”

Wyróżniony „Na święta najlepsze są rzeczy oryginalne”

W holu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, tak jak co roku odbywa się kiermasz świąteczny. Nie mogło na nim zabraknąć przepięknych stroików świątecznych, które wykonano w Warsztatach Terapii Zajęciowej i innych dekoracji oraz rzeczy idealnie nadających się jako prezent pod choinkę. Są tu do kupienia również tuje świąteczne i gwiazdy betlejemskie oraz stoisko ze swojskimi wypiekami, a nawet przetwory o smaku dyniowo-pomarańczowym.


Kiermasz świąteczny organizowany w MOK-u od kilku sezonów ma charakter sprzedaży bezpośredniej. Dla niektórych naszych mieszkańców jest miejscem, które trzeba odwiedzić obowiązkowo przed każdymi świętami. Kto tutaj zagląda, ten wie dobrze, że można w tym miejscu zakupić coś oryginalnego, a nawet, i tak jest najczęściej, coś niespotykanego. – Niektórzy obowiązkowo tu zaglądają, a niektórzy obowiązkowo od lat tutaj stoją na tym kiermaszu, gdyż większość z tych stoisk jest zwyczajnie z nami zaprzyjaźniona, tj. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Dom Anki” czy Świetlice Socjoterapeutyczne, ale przybywają też nowi wystawcy, z czego się bardzo cieszymy – mówi Iwona Piechocka-Jóźwiak, instruktor z Miejskiego Ośrodka Kultury i od lat organizatorka kiermaszów świątecznych w tej placówce.

– To jest taka fajna forma, bo można tu znaleźć coś takiego, czego zwyczajnie się nie kupi w sklepach, co jest wyrobem unikatowym i jedynym w swoim rodzaju. W wielu przypadkach te zakupy pomagają też innym osobom, bo wspieramy w ten sposób terapię, rehabilitację czy inne tego typu działania, więc warto przyjść i coś kupić, a przy okazji pomóc komuś innemu. To są przede wszystkim rzeczy związane ze świętami, czyli ozdoby świąteczne i wszelkiego rodzaju stroiki, choinki, choineczki, ale też upominki ręcznie robione, np. wyroby z filcu, czy mydełka i sole kąpielowe. To wszystko powstawało w domach, czy podczas warsztatów i wszystko z pewnością przyda się na święta – dodaje I. Piechocka-Jóźwiak.

Z myślą o pomaganiu swoimi rękoma podziałali w tym roku także studenci z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, którzy wykonali na święta bombki i kartki świąteczne z życzeniami. – U nas można zakupić bombki obklejone specjalnym tworzywem, to jest papier ryżowy i na nich są wyklejane ptaszki, gałązki z choinek. Są one wykonane bardzo ładnie, ale rozmiarowo też wyglądają dość dobrze i myślę, że się spodobają, a jest to wynik wielogodzinnej pracy moich koleżanek i kolegów, którą obserwowałem, wiele trudu w to włożyli – uważa Damian Hanczewski, student drugiego roku komunikacji europejskiej w IKE. – Zarobione pieniążki będą przeznaczone na moje leczenie w Stanach Zjednoczonych. Ja chorują na mózgowe porażenie dziecięce i pojawiła się nadzieja, że tam mogę się leczyć. To niestety dużo kosztuje, a ta sprzedaż ma mi pomóc w leczeniu i powrocie do pełnosprawności – mówi Damian Hanczewski, który osobiście z koleżankami od rana doglądał uczelnianego stoiska świątecznego.

Nie mogło zabraknąć też stoiska ze wypiekami świątecznymi. – Wszystkie słodkości, które dzisiaj tutaj mamy powstały w naszym gospodarstwie i są wykonane w większości z produktów ekologicznych, mamy własną pasiekę i swój drób, więc jajka są też od tzw. kur szczęśliwych i wolno biegających – zauważa Monika Srocka-Zawierowska z Rybna Wielkiego, która zajmuje się wyrobem ciast, ciastek, miodu, powideł, pierogów, chleba domowego i sera koziego. – Wszystko jest ręcznie robione, od wygniatania tego ciasta, przez pieczenie, a potem dekorowanie. Mamy oczywiście pierniki tradycyjne oraz ciasta świąteczne, takie które mogą stanowić alternatywę dla makowca, np. ciemne ciasto z masą makową, z alkoholem, z bezami i to jest taka nowość, ciasto rzadko spotykane, ale cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców, bo na święta najlepsze są rzeczy oryginalne – twierdzi M. Srocka-Zawierowska.

Kiermasz będzie czynny w sobotę do wieczora i w niedzielę, od rana do późnych godzin popołudniowych.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.