http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rolnicy z gminy Czerniejewo świętowali w Pakszynie!

Wyróżniony Rolnicy z gminy Czerniejewo świętowali w Pakszynie!

Rolnicy z gminy Czerniejewo podziękowali dzisiaj Stwórcy za tegoroczne plony. Tradycyjne dożynki odbyły się w Pakszynie, ale całość rozpoczęła się od korowodu dożynkowego, który wyruszył z placu przed pałacem w Czerniejewie.


Następnie – na placu przed świetlicą w Pakszynie – odprawiona została msza święta, po której przed licznie zgromadzonymi rolnikami, mieszkańcami gminy, jak i zaproszonymi gośćmi zaprezentowały się zespoły ludowe „Ziemia Wrzesińska” oraz zespół „Troczanie” z Litwy.

Wcześniej jednak głos zabrał Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo. - Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi czyli dożynki. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego z nas, a szczególnie każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W pięknych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji - zaczął burmistrz Tadeusz Szymanek. - Dożynki to jedna z najpiękniejszych naszych narodowych  tradycji. O historii dożynek mówili nasi znakomici prezenterzy. Obchodzono je już w XVI wieku. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb – dodaje.

Dalej burmistrz zwrócił się do rolników: - Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli.  I choć dzisiejsze żniwa znacznie różnią się od tych, które mogliśmy obserwować  50, 20, czy choćby nawet 10 lat temu, to jednak obawa o plony pozostała taka sama.  Zgromadzone i zaprezentowane maszyny pokazują przepaść pomiędzy technologią w rolnictwie. Tegoroczne żniwa zdaniem wielu rolników i ludzi związanych z rolnictwem wypadły w naszej gminie dobrze, żeby nie powiedzieć, że w stosunku do innych regionów lepiej niż dobrze, to jednak już dziś przy świętowaniu patrzymy na nasze pola, na które spadło tak mało deszczu i myślimy z troską  o przyszłorocznych zbiorach, jakie one będą, gdy nie spadnie deszcz? Myślimy również o tegorocznych zbiorach kukurydzy i buraków, ziemniaków, jabłek.

- Drodzy rolnicy! Za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i odpowiedzialnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon.  Życzę Wam, aby były zawsze dobre czasy dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim Waszym rodzinom i najbliższym. W imieniu całej społeczności gminnej dziękuję za całoroczny trud i życzę zawsze udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy. A za podsumowanie niech posłużą słowa Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.” Nawiązując do przytoczonego wyżej cytatu, w dniu Gminnego Święta Plonów, chylę czoło nie tylko przed rolnikami ale również przed wszystkimi mieszkańcami Gminy Czerniejewo. Chylę czoła przed rolnikami, sadownikami, ludźmi, którzy przetwarzają żywność. Stanowimy jedną wspólnotę samorządową, wspólnotę  zaangażowaną w sprawy najistotniejsze Naszej Gminy – podsumował T. Szymanek.

W dalszej części Święta Plonów można było obejrzeć wystawę starych i nowoczesnych maszyn rolniczych, były też darmowe atrakcje dla dzieci, degustacja produktów regionalnych, zawody dla dorosłych, przejażdżki bryczkami, jak i stoisko Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Światowid.

W programie trwających jeszcze dożynek przewidziano także występ zespołu ludowego z Czerniejewa oraz zabawę taneczną w trakcie której grać będzie zespół „Limid”. Zabawa, która ma się zakończyć około północy, będzie zwieńczeniem dożynek.

Patronem medialnym dożynek były informacjelokalne.pl.

Ostatnio zmienianywtorek, 01 wrzesień 2015 10:43

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.