http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Architekt krajobrazu to zawód przyszłości?

Wyróżniony Architekt krajobrazu to zawód przyszłości?

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie jest dzisiaj obchodzony Dzień Architektury Krajobrazu. Z tej okazji zorganizowano specjalną akademię, w czasie której wysłuchano krótkich prelekcji zaproszonych gości oraz obejrzano kilka wystaw poświęconych temu przedmiotowi.


Szkoła kształci od 13 lat techników architektury ogrodnictwa. Takie święto jednak zostało zorganizowane po raz pierwszy. Ma ono rozwijać wiedzę uczniów placówki na jego nowe kierunki. – Przede wszystkim chcemy pokazać te nowe kierunki współczesnej architektury krajobrazu, bo tutaj w naszej szkole jest takie technikum i tak naprawdę ono kojarzy się tylko z projektowaniem ogrodów, a architektura krajobrazu to jest bardzo szeroka dziedzina – mówi Joanna Prawniczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie. – Zainteresowanie tym kierunkiem jest duże z większym natężeniem jednak dziewcząt, choć bardzo zachęcam tutaj mężczyzn, bo choć to się kojarzy z projektowaniem ogrodów i z kwiatami, to tak naprawdę jest to kierunek techniczny i jeśli wybiorą się potem na takie studia, to otrzymają tytuł inżyniera w dalszej edukacji, także mężczyźni są też mile widziani – dodaje J. Prawniczak.

I zresztą nie przez przypadek swoją ofertę dalszej edukacji przedstawił dziś także prof. Sławomir Binkowski, który zapraszał przyszłych absolwentów do dalszego kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie na kierunkach pokrewnych. – To jest taki zawód techniczny, ale musi być troszeczkę tej duszy artystycznej, bo tworzymy tu najpierw coś czego jeszcze nie ma i musimy to sobie stworzyć najpierw w głowie, wyobrazić, zaplanować i oczywiście zachować odpowiednie proporcje, a potem technicznie to wszystko dobrze wykonać, żeby wszystko to potem dobrze rosło i cieszyło nasze oko – objaśnia J. Prawniczak.

Kinga Nowak z Arboretum w Kórniku opowiadała o historii ogrodnictwa, przy okazji wspominając o tym, że ogrodnik jest najstarszym zawodem świata, o którym wspomina się już w Biblii przy okazji rajskich ogrodów. Następnie wystąpił absolwent tutejszej placówki - Mateusz Łaczkowski, który opowiedział o swojej drodze, młodego technika arborysty i jak można z sukcesami prowadzić założoną przez siebie firmę ogrodniczą, a także wyjaśniał, na czym polega jego zajęcie, a mianowicie cięcie drzew na linach. – Po raz pierwszy organizujemy taki Dzień Architektury Krajobrazu, bo chcemy pokazywać, że jest to kierunek niezwykle perspektywiczny dla młodego człowieka – uważa Iwona Ratajczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie.

Co natomiast na temat swojego kierunku nauki mówią sami zainteresowani? – Na zajęciach zawodowych na pewno nauczyliśmy się tego, żeby wszystko dobrze rozplanować, żeby potrafić spojrzeć na otwartą przestrzeń i już wiedzieć, że tutaj posadzę to i to, i wszystko już mam zaplanowane w głowie, mimo że widzę pusty ogród bez żadnej roślinności i bez niczego, to ja już wiem, jak to będzie wyglądało za 10 lat, za 20 lat – podkreśla Magdalena Pietryga, uczennica klasy trzeciej w technikum architektury krajobrazu, którą spytaliśmy, czy przyszli ogrodnicy mają także swoje spojrzenie na nowe koncepcje w tej dziedzinie. – Tak, bo mimo że powierzchnia takiego ogrodu jest taka sama i to jest ten sam ogród, to każdy ma swój styl osobny, jedni przecież mają bardziej dynamiczny, a inni bardziej geometryczny i to zależy od osoby – odpowiada.

– Planuję studia na Uniwersytecie Przyrodniczym i myślę, że może to być jednak ta architektura, bo jak przyszłam tu do szkoły, to nie byłam jeszcze taka zdecydowana, czy na pewno studia pójdą w tym kierunku, ale  teraz jestem rzeczywiście zdecydowana, że albo architektura lub coś bardzo zbliżonego do tego – zaznacza M. Pietryga

Na koniec rozstrzygnięto także konkursy na prace plastyczne, techniczne i fotograficzne, które wystawiono na trzech osobnych wystawach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.