http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dąb Wolności ma nowych, małych opiekunów

Wyróżniony Dąb Wolności ma nowych, małych opiekunów

Honorowi Strażnicy Dębu Wolności przekazali sobie wartę. Przez ostatnie 12 miesięcy opiekowali się nim uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie. Na rok następny obowiązki jego małych opiekunów dziś przejęli ekolodzy ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie.


Dąb Wolności na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie posadzono 29 września 2014 roku  na pamiątkę pierwszych w czasach powojennych wolnych wyborów w Polsce z 4 czerwca 1989 roku. Drzewo rośnie więc u stóp katedry gnieźnieńskiej, a doglądają go najmłodsi mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego, co roku przekazując wartę honorową przy dębie kolejnej placówce. – Dąb jest drzewem wyjątkowym i to on symbolizuje naszą wolność i 4 lata temu powstała taka inicjatywa, żeby powołać takiego Honorowego Strażnika Dębu Wolności. Takie strażnik przez rok obserwuje, czy dąb ma się dobrze, czy jest zdrowy, a było przez ten czas kilka takich momentów, kiedy wiele drzew padło, np. podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku – mówi Grażyna Bernaciak, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego, oddział Gniezno.  

– Ten dąb się ostał i jest dobrze mu tutaj, rośnie i młodzież, która pełniła funkcję Ekolidera przychodziła tu, dogląda, fotografuje i prowadzi naszą kronikę nie tylko wyglądu tego dębu, bo ma również za zadanie notować, czego świadkiem jest nasz Dąb Wolności, czyli opisuje ciekawsze historie dziejące się tutaj dzieją, przy katedrze i w samym Gnieźnie. Dziś natomiast Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie przekazuje wartę przy dębie Szkole Podstawowej nr 5, która została w tym roku „Ekoliderem”, czyli była najaktywniejszą pod względem ekologicznym szkolna placówką w powiecie gnieźnieńskim i po raz trzeci będzie opiekować się tym dębem – dodaje G. Bernaciak.

Mali ekolodzy na kartach kroniki zapisali m. in. krótką relację z Koronacji Królewskiej, 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i niedawnego otwarcia Nowego Muzeum. W dzisiejszej uroczystości przekazania warty honorowej uczestniczyli m. in. prezydent Tomasz Budasz, Marian Pokładecki - dyrektor Wydziały Oświaty w Urzędzie Miejskim i Marzena Dyc-Rewers, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.