http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dożynki Powiatowe w tym roku w Piekarach

Wyróżniony Dożynki Powiatowe w tym roku w Piekarach

Najpierw tradycyjna msza święta dziękczynna, a potem obrzędy dożynkowe oraz tańce, zabawy, konkursy, różne degustacje i koncerty artystów. Dożynki powiatowe tym razem odbędą się blisko Gniezna, w Piekarach. Znamy już program tego wydarzenia, które zaplanowano na pierwszą niedzielę września.


Jak przekonują organizatorzy, to jest święto nie tylko rolników, ale wszystkich, którzy korzystają z rolnictwa, czyli każdego z nas i to właśnie dlatego zaproszenie na tegoroczne Dożynki Powiatowe jest dosłownie skierowane do wszystkich mieszkańców. – To jest święto, podczas którego będziemy dziękować naszym rolnikom za ich pracę, to są nie tylko rolnicy, bo także hodowcy, sadownicy i ogrodnicy. To jest także podziękowanie, jak sądzę płynące z takich miejscowości, jak Gniezno, w którego bliskim sąsiedztwie te dożynki organizujemy – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która zwołała na dziś spotkanie organizacyjne ze wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za całe wydarzenie.

Dziś poznaliśmy szczegółowy program wydarzenia. – Rozpoczynamy oczywiście przejściem o godz. 12.45 barwnego korowodu, który będzie zbudowany z orkiestry dętej i Zespołu Tańca Ludowego Gniezno, a częścią najważniejszą tego korowodu są delegacje z wieńcami dożynkowymi i będą wieńce z każdej gminy powiatu gnieźnieńskiego, jak również z każdego sołectwa w gminie Gniezno – zapowiada wydarzenie Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – Ten barwny korowód przejdzie uroczyście pod scenę, na której o godz. 13.00 rozpocznie się msza święta dziękczynna, a później najważniejsza część dożynek, czyli obrzęd plonów i obrzęd chleba. Potem mamy przygotowanych wiele innych atrakcji i gwiazdy wieczoru, których mamy dwie, tj. jak znawcy twierdzą topowy zespół Czadomen i Roberto Zucaro dla wszystkich miłośników muzyki włoskiej – dodaje J. Berlik.

Tym razem w roli współgospodarza będzie występował wójt gminy Gniezna, na którego obszarze leżą Piekary. – To był rok wyjątkowy, bardzo trudny, aczkolwiek rolnicy są już przyczajeni do wszelakich wybryków natury, bo ostatnio niestety często zdarzają się lata powiedzmy niezbyt sprzyjające ich uprawom. Ja nie pamiętam takiego roku, żeby susza trwała tak długo i z tego, co widzimy, ona trwa nadal – podkreśla Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno, który wskazuje na trudne położenie. – Te plony, które zebraliśmy, to już wiemy, co mamy i czym możemy się dzielić, ale największe niebezpieczeństwo jest obecnie, ponieważ przygotowujemy o tej porze już pola pod uprawy przyszłoroczne, a warunki klimatyczno-atmosferyczne są takie, że pługa w glebę włożyć nie można i orać nie można i jeżeli nawet ktoś zasieje i uda mu się to przy pomocy obecnej technologii to ziarno do gleby posłać, to nie mamy żadnej gwarancji, że ono powschodzi i na wiosnę najpewniej będzie trzeba wszystko przesiewać – tłumaczy W. Leman.

Na starostów dożynek wybrano Sylwię Domagalską, która prowadzi 47-hektarowe gospodarstwo z produkcją roślinno-zwierzęcą w Świątnikach Wielkich i Mariusza Staszaka, który prowadzi 115-hektarowe gospodarstwo z bydłem mlecznym i opasowym w miejscowości Strzyżewo Smykowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.