Logo
Wydrukuj tę stronę

„Rolniku, nie woź dzieci na ciągniku”

Wyróżniony „Rolniku, nie woź dzieci na ciągniku”

Co złego może zrobić dziecku snopowiązałka? Czy podróżowanie na niej rolniczą przyczepą jest bezpieczne? Na te pytania i na wiele innych odpowiadają prace nadesłane na konkurs plastyczny, który opowiada o zagrożeniach wynikających dość często ze zwykłej dziecięcej ciekawości.


Za nami VIII edycja konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy”. Akcja tradycyjnie była skierowana do dzieci ze szkół podstawowych z terenów wiejskich, a swoje prace nadesłało tym razem ponad 100 osób. Przedsięwzięcie współorganizowały: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. – Prowadzimy działania z zakresu prewencji, żeby wypadków w rolnictwie było możliwie jak najmniej i wychodzimy z takiego założenia, że nasze działania skierowane do tych najmłodszych z czasem zaowocują, jak dzieci te podrosną – tłumaczy Łukasz Grabowski, zastępca dyrektora regionalnego KRUS w Poznaniu. – Statystyki wskazują na chwilę obecną, że wypadków w rolnictwie jest coraz mniej. Na pewno to się wiąże z tym, że następuje mechanizacja gospodarstw rolnych, niemniej spadek tej wypadkowości jest odnotowywany powoli – zauważa Ł. Grabowski.

– To jest zupełnie naturalne, że starostwo się włącza w takie inicjatywy, bo dzisiaj rozmawiamy o bezpieczeństwie tych dzieci na wsi, a okres żniw zawsze jest trudnym okresem dla mieszkańców obszaru wiejskiego. Wiemy, że ich rodzice dbają bardzo o to bezpieczeństwo najmłodszych, ale dzieci same muszą również to czuć, że muszą się bezpiecznie zachowywać. Te prace wskazują, że dzieci wiedzą doskonale, jak trzeba się zachowywać i na co jest zwrócona ich uwaga – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która wręczyła autorom najlepszych prac nagrody i dyplomy.

Prace będzie można podziwiać przez tydzień w holu głównym Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. – Moja praca pokazuje, że nie można grać w piłkę na ulicy, że dziewczynka wpadła do studni i że jednego chłopca atakuje byk, a inny chłopiec utknął na przyczepie z balotami. To są sytuacje, które mogą się zdarzyć i trzeba pamiętać, żeby dobrze się zachowywać i być bezpiecznym – twierdzi Kacper Solarek, uczeń Szkoły Podstawowej w Owieczkach, który zwyciężył w konkursie.

Prace oceniało specjalnie powołane do tego jury, w skład którego weszły m. in. Anna Góralczyk z MOK-u i Beata Adamczyk z oddziału KRUS w Gnieźnie. – To są prace bardzo kolorowe i zostały wykonane różnymi technikami, a przede wszystkim przedstawiają bardzo ciekawe spojrzenie na ten cały temat. Ono jest inne, bo takie dziecięce i czasami też bardzo zaskakujące, bo dzieci potrafią zauważyć inne zupełnie szczegóły, na które zwracają potem uwagę w tych pracach – zachwala Anna Góralczyk, instruktor plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, która przewodniczyła pracom komisji oceniającej.

Informacjelokalne.pl