http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Zielono mi” w Dziekanowicach

Wyróżniony „Zielono mi” w Dziekanowicach

Na terenach ogrodów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbył się Festyn Ludowy Zielono mi. Święto związane z tradycją „ludowców” i działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale też traktowane przez władze gminy Łubowo, jako spóźnione Zielone Świątki, miało być między innymi swoistą promocją tego co rodzime rolnictwo i sadownictwo produkuje pod koniec wiosny.


Niestety w tym roku susze sprawiły, że choć powinniśmy mieć wysyp truskawek, już się one kończą, powoli też zaczyna być kłopot z czereśniami. Mimo tego można było spróbować przede wszystkim młodych pyrek z gzikiem, a także mizerii z ogórków gruntowych. Nie to jednak było najważniejsze w tym dniu. - Tradycyjnie jak na ludowców przystało rozpoczęliśmy wierni Bogu w kościele mszą świętą. Potem był ten akcent patriotyczno-polityczny kiedy odsłoniliśmy na świetlicy wiejskiej tablice poświęconą Wincentemu Witosowi, dla upamiętnienia jego obecności na tych ziemiach. Na koniec tradycyjnie zapraszamy do zabawy – mówił Wojciech Janowiak wicemarszałek wielkopolski.

Gospodarz terenu także podkreślał charakter rolniczy gminy Łubowo. - Tradycje ludowe na terenie naszej gminy są niezwykle silne, dlatego dla nas ten festyn to swego rodzaju deklaracją, że choć obecnie gmina postrzegana jest przede wszystkim jako gmina inwestycyjna, jesteśmy świadomi dziedzictwa kulturowego i tego jak bardzo ważne było tu kiedyś rolnictwo. Chcemy się faktycznie wspólnie bawić odwołując się jednak do tradycji stąd zaprosiliśmy zespól ludowy – powiedział nam Andrzej Łozowski wójt Gminy Łubowo.

- Nie możemy zapominać, że takie święta jak dzisiejszy festyn to przede wszystkim ukłon w stronę wspaniałego wielkopolskiego rolnictwa i polskich produktów – podkreślał Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński

Obok atrakcji na scenie czyli Zespołu Ludowego Gniezno i Samorządowej Orkiestry Dętej pojawiły się kramy, nie tylko z jedzeniem, ale też miejsce animacji dla najmłodszych przygotowane przez Centrum Kultury eSTeDe. Współorganizatorem Festynu była Wielkopolska Izba Rolnicza.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 czerwiec 2018 19:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.