http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zielona szkoła w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

Wyróżniony Zielona szkoła w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

36 uczniów Szkoły Podstawowej w Dębnicy (klasy IV – VII) odwiedziło Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. W zajęciach zielonej szkoły uczniom towarzyszyły opiekunki: Katarzyna Grabiasz, Marzena Krasnodębska – Rojewska i Beata Trocha. Ośrodek w Lądzie leży na skraju Doliny Środkowej Warty, na obszarze posiadającym unikalne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Znajduje się w wyremontowanym, zabytkowym dworku, otoczonym 3,5 ha parkiem. Jest idealnym miejscem dla realizacji edukacji przyrodniczej, wypoczynku oraz promowania wartości historycznych i kulturowych parków krajobrazowych Wielkopolski. Plan pobytu był bardzo bogaty, a opiekę merytoryczną na naszą grupą sprawowały: Agnieszka Kaźmierska oraz Ewa Borowska.


Pobyt w Ośrodku trwał od 4 do 6 czerwca. Pierwszego dnia pobytu uczestnicy wysłuchali prelekcji o Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym oraz zwiedzili wystawę przyrodniczą w Ośrodku – ekspozycję skał, minerałów i zwierząt (ptaków, ssaków, bezkręgowców). Tutaj stanęliśmy do wspólnego zdjęcia z bielikiem zwyczajnym, uczestniczyliśmy w warsztatach dydaktycznych „Jakość powietrza to jakość życia” oraz zakończonych quizem wiedzy zajęciach o Zimorodku. Jeszcze przed obiadem wszyscy udaliśmy się na zajęcia terenowe nad pobliskie starorzecze – Misywie. Tam, dzięki sprzętom optycznym podziwialiśmy bogaty świat ptaków Nadwarciańskiego PK oraz poznaliśmy typową dla starorzeczy roślinność. Wiele emocji wywołało wyłowienie sitkiem ślimaków – żyworódki, zatoczka i błotniarki stawowej. Niezwykłe bogactwo roślinności parku tworzący około 230 zespołów: od bagiennych i torfowiskowych po wydmowe. Flora parku obejmuje blisko tysiąc gatunków, spośród których około 10% to gatunki rzadkie i ginące. Spośród różnych grup systematycznych najlepiej rozpoznaną są kręgowce (ryby, płazy, gady i najbogatszy świat ptaków –  ponad 230 gatunków, z czego ponad 150 odbywało tu swoje lęgi).

Po południu uczestniczyliśmy w warsztatach wikliniarskich, w czasie których poznaliśmy warsztat pracy plecionkarza: narzędzia, maszyny oraz surowce wykorzystywane do produkcji wyrobów plecionkarskich. Uczniowie poznali dokładnie teren wokół Ośrodka poprzez rozwiązywanie questu – edukacyjnej gry terenowej po Lądzie. Skorzystaliśmy też z bogatej oferty gier dydaktycznych, zwiedziliśmy rekonstrukcję grodu słowiańskiego i na chwilę zatrzymaliśmy się przed edukacyjną ścianką dla pszczół. Po kolacji był czas na relaks, zakupy i zabawy sportowe. Pierwszy dzień pobytu zakończyło wspólne ognisko.

Drugiego dnia w godzinach 9.00 – 14.00 zaplanowano wyjazdowe zajęcia terenowe, których trasa prowadziła z Lądu przez Ciążeń, Pyzdry i Wrąbczynek. W obrębie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i jego najbliższej okolicy zlokalizowanych jest szereg wartościowych zabytków, także tych z początków polskiej państwowości. W Ciążeniu podziwialiśmy zespół pałacowy zbudowany w XVIII wieku dla arcybiskupów poznańskich oraz przylegający do niego 12 ha park francuski (posiadający wiele dorodnych starych drzew i piękny widok na dolinę Warty). Mieliśmy okazję zobaczyć pomnikową lipę drobnolistną o obwodzie pnia 520 cm, wiele znanych i mniej pospolitych gatunków, np. miłorząb japoński, glediczję trójcierniową, metasekwoję, cypryśnik błotny, karaganę syberyjską, jarząb brzęk i jesion manna.

W Pyzdrach ciekawymi zabytkami były: średniowieczny zespół klasztorny oraz kościół farny z XIII wieku. Bogate zbiory oglądaliśmy w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, którego siedzibą od 1985 są zabudowania dawnego klasztoru franciszkańskiego, usytuowane na wysokiej skarpie nad rzeką Wartą. Wraz z kustoszem odwiedziliśmy refektarz i piwnice, przeszliśmy krużganki klasztoru ozdobionymi późnośredniowiecznymi i barokowymi freskami. Ekspozycja muzeum poświęcona była dziejom Pyzdr i okolic. W zbiorach znajdowały się zbiory ceramiki archeologicznej, srebrne monety, dokumenty królewskie, judaika oraz militaria z okresu powstania styczniowego. Nas zaciekawił szczególnie zbiór kości zwierząt prehistorycznych. We wsi Wrąbczynek odwiedziliśmy wydmę śródlądową porośniętą murawami napiaskowymi z widoczną dominacją traw (szczotlicha siwa) i dużym udziałem roślin: jednorocznych, zarodnikowych i porostów. Po powrocie do Lądu czekał na nas obiad i kolejne atrakcje – warsztaty plastyczne. Podczas zajęć tworzyliśmy ołówki z makulatury oraz malowaliśmy figurki gipsowe. Najładniejsze prace nagrodzono!

Wieczorem ideę powstania Oratorium św. Jana Bosko przybliżył młodzieży ks. Maciej. „Oratorium jest domem, który przygarnia, parafią, która ewangelizuje, szkołą, która przygotowuje do życia oraz podwórkiem, gdzie spotykają się przyjaciele”. Tu można przyjść, spędzić czas przy zabawie, włączyć się w działalność różnych grup, uzyskać pomoc. Przyjazna atmosfera i ciekawa rozmowa na długo zostaną w naszych sercach. Wspólna pizza, mecz piłkarski oraz spacery zakończyły wypełniony atrakcjami wtorek.

W środę przyszedł czas na pożegnanie z gościnnym Ośrodkiem Edukacji oraz Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym. Organizatorzy zadbali jednak, aby i ten dzień wypełniło mnóstwo atrakcji: warsztaty garncarskie i zwiedzanie Klasztoru w Lądzie. Zajęcia ceramiczne pokazały uczestnikom drogę, jaką musi przejść kawałek gliny, aby stać się pięknym wyrobem (kubkiem, skarbonką lub wazonem). Pozwoliły na kontakt z naturalnym i obecnym od wieków tworzywem oraz relaks przy twórczej pracy. Ostatnim punktem pobytu było zwiedzenie z przewodnikiem opactwa cystersów, zabytkowego zespołu klasztornego w Lądzie. Dawny klasztor cystersów to obecnie Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. W skład zespołu zabytków wchodzą, miedzy innymi: kościół pw. NMP i św. Mikołaja, klasztor, ogród klasztorny z podwórzem, cmentarz zakonny, park. Nie sposób będąc w Lądzie nie zobaczyć pięknych gotyckich wnętrz klasztornych oraz wnętrza kościoła: z ołtarzem głównym z 1721 r., ołtarzami bocznymi, bogato rzeźbionymi stallami, obrazami i malowidłami, efektowną kopułą, amboną i organami. Polichromia Oratorium klasztornego jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckiego malarstwa w Polsce.

Zaopatrzeni w widokówki i pamiątki powoli żegnaliśmy się z gościnnym Lądem. W powstałym w 1995 roku Nadwarciańskim PK znaleźli coś dla siebie zarówno miłośnicy przyrody, jak i zabytków architektury. Z pewnością wrócimy tutaj w przyszłości!

Ostatnio zmienianyniedziela, 10 czerwiec 2018 17:09

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.