http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dni Lasu w Gnieźnie! Posadzono trzy lipy, ale gdzie indziej niż zakładano

Wyróżniony Dni Lasu w Gnieźnie! Posadzono trzy lipy, ale gdzie indziej niż zakładano

Dzisiaj w Gnieźnie świętowano regionalne  Dni Lasu! Z tej okazji na Wzgórzu Lecha miały być posadzona nowe drzewa, w miejsce tych, które zniszczył ubiegłoroczny huragan. Ostatecznie posadzono nie pięć drzew wokół katedry, a trzy przy seminarium duchownym. Lipy miały zostać posadzone pierwotnie przed katedrą, ale temu sprzeciwiła się Wojewódzka Konserwator Zabytków, wydając decyzję dopiero na kilka dni przed planowanym przedsięwzięciem! Po mszy świętej w intencji leśników w katedrze gnieźnieńskiej wszyscy przemaszerowali na teren ogrodów seminaryjnych, gdzie podczas krótkiej uroczystości dokonano nasadzenia.


Dzień Lasu jest obchodzony w Polsce od dawna. Tradycja tego święta sięga czasów  dwudziestolecia międzywojennego. Po raz pierwszy było obchodzone w 1933 roku z okazji 15-lecia polskiej niepodległości. – Sadziliśmy wówczas lipy, które zwane były lipami wolności. Tu też rosły jeszcze do niedawna lipy, blisko dwustuletnie, które niestety w sierpniu ten huragan przewrócił i to ich ma dziś podwójny wymiar historyczny – mówi Rafał Śniegocki, naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, który zwraca uwagę również na działalność człowieka, która nie zawsze służy leśnemu środowisku. – Jednym z problemów i to chyba największym, z którymi w tej chwili również się borykamy, jest zaśmiecanie przez ludzi lasów. To problem, który leży w świadomości ekologicznej i poprzez różne formy edukacji podnosimy świadomość w tym zakresie, bo chcielibyśmy, żeby te lasy były czystsze – dodaje R. Śniegocki.

Docelowe miejsce sadzenia drzew zostało zmienione w ostatnim momencie na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów. - Te lipy będą dziś sadzone przy seminarium duchownym, gdyż przy katedrze jest planowana rewitalizacja tego placu i jest za wcześnie, żeby sadzić tu jakieś drzewa. Musieliśmy w związku z tym zmienić lokalizację i przy seminarium dziś sadzimy trzy drzewa, a przy katedrze miało być ich pięć w tych samych miejscach, w których rosły tamte brzozy, które powaliła nawałnica – wyjaśnia R. Śniegocki.

- To jest dzień leśników, ponieważ są to ludzie, którzy bardzo ciężko pracują, a na co dzień niewiele się mówi i nie wiemy zbyt wiele o tym, co oni robią. Nasi leśnicy wykonują bardzo ważną pracę, bo leśna gospodarka, która od początku lat dziewięćdziesiątych jest realizowana w oparciu o ustawę o lasach państwowych, która ją uspołecznia. Wszelkie usługi czy produkty i środki pozyskiwane z ich sprzedaży powodują, że Lasy Państwowe są jednostką samofinansująca się oraz przekazuje swoje środki na cele związane z ochrona przyrody – zauważa  Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych w Warszawie.  

Symbolicznego wkopania nowych drzew w ogrodzie seminaryjnym dokonali przedstawiciele służb leśnych i kościelnych, a także poseł Zbigniew Dolata i starosta Beata Tarczyńska, a następnie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym leśnikom wręczono odznaczenia oraz został wystawiony okolicznościowy program artystyczny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.