http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Mali ekolodzy nawołują do troski o klimat

Wyróżniony Mali ekolodzy nawołują do troski o klimat

Pod hasłem „Zmiana Klimatu – znam, rozumiem, przeciwdziałam” miał dziś miejsce happening z udziałem przedszkolaków, który można było zobaczyć na ulicach Gniezna.


Chyba nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, że im starsi jesteśmy, tym więcej na temat ekologii możemy się dowiedzieć od najmłodszych. To oni właśnie coraz częściej zwracają nam uwagę na złe nawyki w segregacji odpadami czy dbanie o przyrodę. Wszystko zawdzięczamy bardzo dobremu systemowi edukacyjnemu, który w tym zakresie od dawna prowadzony jest wobec najmłodszych, a do tego m. in. przyczyniają się takie akcje. Dziś przed południem centralnymi ulicami Pierwszej Stolicy Polski przeszła parada przedszkolaków z okazji przypadającego w tym tygodniu Dnia Ziemi.

– My próbujemy od tego dziecka już najmniejszego pewne zasady krzewić i je mocno propagować. Stąd, gdy robimy imprezy, które w większości mają charakter edukacyjny, to wtedy zapraszamy zawsze chętnie te małe ludki, które przez zabawę nabierają pewnych nawyków – mówi Grażyna Bernaciak, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie. – Wystarczy dzisiaj spojrzeć na ich transparenty. Oni jeszcze nie potrafią czytać dobrze, ale już nauczyły się tego. Zaplanowaliśmy na dziś występy, gdzie dzieci o tych zagadnieniach będą opowiadały na Zielonym Zapleczu MOK-u. Tam będą także różne gry i zabawy, za pomocą których chcemy im przekazywać pewne nawyki, dobrze wpływające dla zdrowia i przyrody, dla naszego lokalnego środowiska i tego globalnego również – dodaje.

Tegoroczny Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem „Zmiana Klimatu – znam, rozumiem, przeciwdziałam”. – To jest na bazie tej tragedii, która wydarzyła się niedawno na naszym terenie, bo 11 sierpnia przeszła nad powiatem gnieźnieńskim ta straszna nawałnica. Mogliśmy wtedy podczas tego zjawiska naocznie przekonać się, jak nasz klimat się zmienia i że nie jesteśmy już tacy bezpieczni w każdym miejscu. Dziś wiemy, że rośnie temperatura na Ziemi, na razie naukowcy uspokajają, że tylko o 1-1,5 stopnia, ale podnoszą się również poziomy mórz i to wszystko jest wynikiem zmian klimatu, działalności przemysłu i takiego niestety nie zwracania uwagi na to, że pewne zjawiska mają skutki dalekosiężne i niestety szkodliwe dla naszego zdrowia – przestrzega G. Bernaciak.

Przygotowania przedszkolaków do tych obchodów były prowadzone przez niemal cały tydzień. – Cały tydzień praktycznie mówiliśmy sobie o ekologii, segregacji i ochronie środowiska. Mieliśmy m. in. taką prezentację multimedialną o drzewie i jaką ważną ono rolę odgrywa w życiu każdego człowieka, to jest także las i park. Wczoraj zrobiliśmy sobie sprzątanie terenu wokół naszego przedszkola i dzieci widziały, że najwięcej było petów po papierosach, puszek, butelek i papieru po lodach czy papierosach. To jest skandaliczne, bo z tego po prostu wynika, że dorośli tak robią, a dzieci, przedszkolaki po nich sprzątały i w ten sposób ich też uczymy, że tak robić nie wolno. Myślę, że w ten sposób dokładamy taką małą cegiełkę, żeby nasza planeta w przyszłości nie zginęła – przestrzega Dorota Jagielska, nauczyciel z Przedszkola nr 9 „Leśne Ludki” przy ulicy Radosnej w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.