http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Kiszkowie o podtopieniach spowodowanych przez Małą Wełnę

Wyróżniony W Kiszkowie o podtopieniach spowodowanych przez Małą Wełnę

W sali lustrzanej Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiszkowie odbyło się wczoraj spotkanie dotyczące „Negatywnego oddziaływania rzeki Mała Wełna i Hodowlanych Stawów Rybackich na gruntach przyległych w miejscowościach Łagiewniki Kościelne, Myszki, Rybno Wielkie, Kiszkowo, Turostowo, Łubowiczki. Zalewanie i podtopienia gruntów łąk wzdłuż Doliny Rzeki Mała Wełna.”


W spotkaniu zorganizowanym na prośbę radnych gminy Kiszkowo i Tadeusz Bąkowskiego, wójta Gminy Kiszkowo, skierowaną do posła Krzysztofa Ostrowskiego, gośćmi byli: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, reprezentowane przez dyrektora Magdalenę Żmuda i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (dawniej Agencja Nieruchomości Rolnych) zastępcę dyrektora Michała Zielińskiego, Romana Agacińskiego. Udział w nim wzięli także sołtysi, rolnicy, radni, prezes Gminnej Spółki Wodnej i mieszkańcy, którzy są właścicielami gruntów w Dolinie Rzeki Mała Wełna.

Podczas spotkania poruszano kwestie negatywnego oddziaływania rzeki Mała Wełna i prowadzonej hodowli na stawach rybnych na okoliczne grunty. Rok 2017 był szczególny pod względem ilości opadów. Od czerwca ubiegłego roku do chwili obecnej od wodą znajduje się ponad 300 ha łąk i gruntów uprawnych. Wielu rolników miało problem z zebraniem plonów. Problem dotyczył już lat poprzednich, co oznacza że należy zweryfikować wydane pozwolenia wodno-prawne.

Dyrektor PGW Wody Polskie po wysłuchaniu głosów mieszkańców zobowiązała się bliżej przyjrzeć sprawie: sprawdzić wszystkie miejsca na których piętrzona jest woda na rzece Mała Wełna począwszy od gminy Kłecko do gminy Skoki, sprawdzić pozwolenia wodno-prawne, które zostały wydane i czy jest są przestrzegane oraz czy istnieje obowiązek konserwacji urządzeń wodnych.

Dyrektor KOWR zobowiązał się do przeprowadzenie kontroli na stawach rybnych oraz do wyczyszczenia wraz z ich dzierżawcą rowów opaskowych. Rozważy również możliwość uregulowania stanu prawnego gruntów pod stawami i wokół a także wymiany gruntów rolnych i łąk z rolnikami, w newralgicznych miejscach.

Wójt Tadeusz Bąkowski, podsumowując spotkanie powiedział, iż patrzy z optymizmem i nadzieją na uregulowanie własności stawów rybnych, mimo iż jest to już 10 ekipa dyrektorska, z którą prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

Ostatnio zmienianyczwartek, 29 marzec 2018 20:24

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.