http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wielkanocny Targ Wiejski czyli „chodzi o walory smakowe”

Wyróżniony Wielkanocny Targ Wiejski czyli „chodzi o walory smakowe”

Wszystko, czego potrzeba do przygotowania smacznych świąt, to można znaleźć na Wielkanocnym Targu Wiejskim, który został wystawiony dziś przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.


Tym razem przedświąteczne handlowanie przeniesiono przed siedzibę Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, bo targ dotąd odbywał się on na terenie ogrodu Centrum Kultury eSTeDe, gdzie obecnie trwa remont. Niezmienną popularnością wciąż cieszą się jednak stragany z wędlinami i warzywami, ale to nie wszystko, co można zakupić. – Sądzę, że ten targ będzie tak samo udany, jak wszystkie odbywające w tym miejscu pierwotnym, czyli w eSTeDe. Wprowadzamy wraz z Wielkim Tygodniem taki tradycyjny już nastrój świąteczny, który na pewno wszystkim mieszkańcom się przyda – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

– Myślę, że ten kontakt bezpośredni naszych lokalnych producentów z mieszkańcami da efekty. Mieszkańcy mogą zrobić zakupy, które są potrzebne do zorganizowania świąt, a producenci będą usatysfakcjonowani, że wskazaliśmy na ich rolę, by ten handel bezpośredni z ich udziałem był promowany i przeprowadzany. Dla przedszkolaków, które za chwilę się tutaj pojawią mamy przygotowane malowanie pisanek, czyli promujemy też nasze zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi – zauważa B. Tarczyńska.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promocja rolnictwa. – Takie właśnie założenie przyświecało nam podczas organizacji pierwszego targu świątecznego. Cały czas obowiązuje tutaj zasada, że chcemy promować nasze rolnictwo i jego zdrowe produkty, a więc wystawcami na Wielkanocnym Targu Wiejskim są tylko rolnicy i producenci z powiatu gnieźnieńskiego, który produkuje najlepszą żywność w całej Polsce – przekonuje Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Targ Wiejski, który odbywa się już regularnie dwa razy do roku, przed każdymi świętami, to dobra okazja, by zbliżyć lokalnych producentów do konsumenta. – To dla nas ważne, bo możemy zdobywać nowych klientów – mówi Monika Srocka-Zawierowska z Grupy dla Rybna Wielkiego, skupiającej siedmioro zapaleńców, którzy zajmują się poszerzaniem wiedzy na temat produktu lokalnego i tradycyjnego oraz jego produkcją. – Dziś możemy przedstawić konsumentowi swoje produkty i zachęcamy go do kupowania właśnie takich produktów, które są produkowane w tych małych środowiskach i małych przedsiębiorstwach. To jest na pewno dużo lepszy produkt, przede wszystkim  jakościowo, bo jeżeli to jest produkowane w małej ilości, to te jajka są jajkami rzeczywiście, a ser jest serem i jemy dzięki temu coś, co nie jest masowe. Z drugiej strony chodzi też o walory smakowe, bo nie jemy wtedy tego, co jedzą wszyscy, tylko jemy coś innego – dodaje M. Srocka-Zawierowska.

Podczas otwarcia targu nie mogło zabraknąć degustacji, osoby odwiedzające to jednodniowe przedsięwzięcie mogły skosztować wypieków świątecznych oraz  żurku wielkanocnego. Wystawcy będą oferować dziś swoje produkty na placu przed Starostwem Powiatowym do godz. 16.00.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.