Logo
Wydrukuj tę stronę

Pszczelarze z Kłecka rozpoczęli świętowanie 60-lecie działalności!

Wyróżniony Pszczelarze z Kłecka rozpoczęli świętowanie 60-lecie działalności!

Osiemnastego marca obchodzone będzie na terenie Gminy Kłecko doniosłe święto kłeckich pszczelarzy. Koło Pszczelarzy z Kłecka obchodzi w tym roku okrągły jubileusz – 60 rocznicę powstania. W ramach imprez towarzyszących uroczystościom jubileuszowym przygotowano dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę konkursową.


W piątek. 9 marca odbył się konkurs wiedzy pszczelarskiej w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjum i szkoły podstawowe. O godzinie 10.00 w kłeckim gimnazjum 23 uczniów klas II – III przystąpiło do konkursowych zmagań. Uczestników powitali serdecznie: dyrektor Zbigniew Beling oraz członkowie Koła Pszczelarskiego z Kłecka: Piotr Borowiak (prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu) i Kazimierz Zdanek. Urząd Miejski Gminy Kłecko reprezentowała Magdalena Kuśnierkiewicz z Referatu Środowiska, Rolnictwa i Infrastruktury, która przekazała uczestnikom życzenia wszystkiego najlepszego w imieniu Burmistrza Gminy Kłecko, Adama Serwatki.

- Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną tylko cztery lata istnienia - zacytował Alberta Einsteina na wstępie Zbigniew Beling, dyrektor Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku. Prezes kłeckiego Koła Pszczelarzy, Piotr Borowia wspomniał, że celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz  ważnej roli pszczoły w środowisku naturalnym i dla życia człowieka. Konkurs miał popularyzować wśród uczniów wiedzę odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły w industrialnej rzeczywistości oraz zachęcić młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów. W czasie przygotowywania się do udziału w konkursie dzieci i młodzież poszerzyli swoją wiedzę  na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka.

Uczniowie przez pół godziny zmagali się z testem liczącym 25 pytań. Dotyczyły one między innymi struktury społecznej roju pszczelego, wyglądu, występowania, pokarmu, rozrodu, chorób pszczół, znajomości roślin miododajnych oraz akcesoriów i urządzeń pszczelarskich.

Ten sam test o godzinie 11.15 pisali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Kłecka oraz Szkoły Podstawowej z Dębnicy. W tej części uczestniczyli Dyrektorzy Szkół: Kamila Kozicka i Janusz Stypa oraz nauczyciele przygotowujący uczniów.

Podsumowując konkursowe zmagania wszyscy zaproszeni goście podkreślali, że  liczba pszczół na całym świecie maleje, co grozi kataklizmem przyrodniczym. Wszyscy wymienili korzyści jakie otrzymuje środowisko i człowiek z aktywności pszczół. Członkowie Koła Pszczelarskiego z Kłecka  podkreślali, iż w rzeczywistości jesteśmy od pszczół zależni w znacznym stopniu – podobnie jak cała przyroda (większość owocowych drzew i znaczna część roślin zapylana jest przez te owady). Ubytek nawet jednego gatunku grozi naruszeniem delikatnej struktury i równowagi ekosystemu.

Prezes Piotr Borowiak zaprosił na spotkania w pasiekach, które dadzą zainteresowanej młodzieży  możliwość bezpośredniego kontaktu z organizacją pasieki, życiem rodzin pszczelich i pracą pszczelarza oraz pożytkami, jakimi pszczoły wzbogacają swoje otoczenie.

Po sprawdzeniu testów konkursowych wyłoniono finalistów  w obu kategoriach i zaproszono ich na uroczyste podsumowanie w dniu 18 marca.

Wśród gimnazjalistów zwyciężyli: Żaneta Wojciechowska, Sylwia Adamska i Dawid Zdrojewski. W czołówce znaleźli się także: Marcelina Jósiak, Magda Koteras, Julia Talar i Aleksandra Idczak.

W kategorii szkół podstawowych finalistami zostali:
klasy IV – V: Mikołaj Zdrojewski, Monika Wiśniewska i Mikołaj Jarzyński z ZSP w Kłecku,
klasy VI – VII: Marcelina Zobel, Julia Malicka i Hubert Wawrzyniak z Dębnicy.
 
Miejsce, które zajęli uczniowie jest do końca niespodzianką. Nagrody i dyplomy ufundowało Koło Pszczelarzy z Kłecka, a wręczać je będą w dniu jubileuszu zaproszeni przedstawiciele Polskiego Związku Pszczelarskiego z Warszawy.   

Konkursowi wiedzy towarzyszył ogłoszony ponad miesiąc temu konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VII. Stanowi on zachętę do obserwowania życia pszczół, rozwija kreatywność uczniów, odkrywa i promuje talenty i rozpowszechnia działania proekologiczne poprzez działalność artystyczną i prezentację prac plastycznych. Wyniki konkursu plastycznego specjalnie powołane jury ogłosi w czasie uroczystych obchodów 60 lecia Koła Pszczelarskiego z Kłecka w dniu 18 marca.
    
Działania lokalnych kół prowadzą z pewnością do wzrostu świadomości ekologicznej młodego pokolenia oraz uwrażliwiają dzieci i młodzież na konieczność stosowania zachowań proekologicznych dla dobra całego środowiska naturalnego.

Ostatnio zmienianysobota, 10 marzec 2018 12:02
Informacjelokalne.pl