http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zebrano więcej podpisów niż zakładano

Wyróżniony Zebrano więcej podpisów niż zakładano

Dziś zakończyło się zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Miasta Gniezna o wprowadzenie zakazu wynajmowania terenów miejskich pod pokazy cyrkowe, w których biorą udział zwierzęta. Przez ostatni miesiąc w naszym mieście były zbierane podpisy pod akcją zatytułowaną „Gniezno nie robi cyrku ze zwierząt”.


Akcję zorganizowały dwie gnieźnianki, Monika Bartkowiak i Żaneta Michalska-Przybylska. Petycję można było podpisać, między 29 stycznia a 28 lutego, w 40 punktach na terenie Gniezna, m. in. w gabinetach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych, szkołach, bibliotekach oraz różnych zakładach usługowych i punktach handlowych. – Dzisiaj obie zbieramy te listy z podpisami i poparciem naszej petycji. Wynik jest naprawdę imponujący, bo ja już mam przy sobie teraz ponad tysiąc takich podpisów. To jest na pewno mocny głos mieszkańców, ale to nie tylko o to chodzi, bo to jest również pewna kwestia rozwoju, w sensie  kultury i cywilizacji, że musimy iść wreszcie w dobrą stronę. Nawet jeśli dziś jest tak, że ktoś jeszcze nie dostrzega tego problemu, to musi być ktoś, kto wskaże taką lepszą drogę – uważa Żaneta Michalska-Przybylska.

Jak się okazuje, nie obyło się bez ataków na samą akcję i jej inicjatorów. – No gdzieś musiałyśmy się zetknąć z tą falą hejtu, która gdzieś w pewnym momencie się rozlała, ale nie tylko my tak miałyśmy. Dzisiaj miałam taki moment bardzo wzruszający, gdy odbierałam tę petycję z podpisami z jednego miejsca, gdzie osoba bardzo mnie przepraszała, że zebrała tak mało podpisów, ale nie spodziewała się tego, że spotka się z takim hejtem i by nie stracić swojej pracy oraz zarobku, musiała zrezygnować i dla mnie to było straszne, że ktoś został w ten sposób potraktowany – opowiada Ż. Michalska-Przybylska.

My dziś byliśmy również w tym miejscu, w którym zostało zgromadzone chyba największe poparcie dla petycji. - Nie było trudno namawiać, bo ludzie właściwie sami tutaj przychodzili i podpisywali tę petycję albo sami pytali o nią już przy wejściu. Za to było dużo pytań od dzieci, jak przychodziły do nas całe rodziny, to one pytały, dlaczego na plakacie jest zwierzę i dlaczego znajduje się za tymi kratami – mówi Marta Polańska ze sklepu zoologicznego „Trąbalski”, w którym zebrano kilkaset podpisów. – Myślę, że to wynika z większej wrażliwości tych osób, które do nas przychodzą i które kochają zwierzęta, ale myślę, że też sama inicjatywa była dobra, bo przecież zwierzaki nie są po to, żeby występowały dla ludzi. A czy cyrki bez zwierząt są możliwe? Myślę, że za jakiś czas to będzie możliwe – przekonuje M. Polańska.

Inicjatorki przedsięwzięcia, teraz razem z petycją zamierzają się udać do prezydenta Tomasza Budasza, który obiecał im już spotkanie w piątek o godz. 12.00 w Urzędzie Miejskim, ale bez udziału mediów, by można na spokojnie porozmawiać i wysłuchać argumentów, które sformułowały w piśmie. – Jeżeli taki zakaz zostanie w Gnieźnie wprowadzony, to wtedy będziemy 30 miastem na mapie Polski, w którym obowiązuje już taki zakaz. W tym miesiącu podobne ograniczenia zostały wprowadzone przez prezydenta Włocławka, na terenie tego miasta. Liczymy, że u nas będzie wkrótce podobnie – podsumowuje Ż. Michalska-Przybylska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.