http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nie” dla cyrków ze zwierzętami

Wyróżniony „Nie” dla cyrków ze zwierzętami

Gniezno sprzeciwia się cyrkom, w których występują zwierzęta. Dziś ulicami miasta przeszła manifestacja z głosem poparcia dla całej akcji. Przez kolejne dwa tygodnie zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie zakazania organizacji takich pokazów na terenie Pierwszej Stolicy Polski.Być może byłoby ich więcej, ale fakt zbiegających się dziś środy popielcowej i święta zakochanych oraz dzień pracujący, wczesna godzina i mroźna temperatura nie sprzyjały spacerowaniu. W marszu uczestniczyło ok. 70 osób, które spontanicznie wykrzykiwały hasło akcji, tj. „Gniezno nie robi cyrku ze zwierząt”. – Nie chcemy w naszym mieście cyrków, w których występują zwierzęta. Zdecydowanie protestujemy przeciwko przedmiotowemu traktowaniu zwierząt. W trakcie dzisiejszej manifestacji prosimy wszystkich o podpisywanie list poparcia naszej petycji. Namawiajmy także swoich znajomych, żeby podpisywali się pod tym protestem i w ten sposób przyłączmy się do tych wielu miast w Polsce, w których obowiązują już takie zakazy – nawołuje Żaneta Michalska-Przybylska, organizatorka protestu.

Dziś daliśmy także szansę wypowiedzenia się w tej sprawie mieszkańcom, którzy wzięli udział w manifestacji. Dlaczego zwierzęta nie powinny występować na arenach cyrkowych? – Dlatego, że to nie jest dla tych zwierząt naturalne, żeby skakać przez poręcze z ogniem albo skakać na dwóch łapkach. Zwierzęta powinny żyć w naturalnym dla siebie środowisku – zauważa Monika Siwka, która maszerowała w dzisiejszej manifestacji. – Szczerze mówiąc, to nie wiem, czy jeden protest da jakiś efekt, ale może ktoś nas zauważy i być może to ruszy dalszą lawinę i że ten nasz marsz w czymś pomoże. Mamy zebrane już kilkaset podpisów, ale zbieramy je dalej – dodaje.

- Ja tak sama zastanawiałam się dziś, czy nie powinnam mieć pretensji do moich rodziców, że mnie kiedyś zaprowadzili do cyrku, ale myślę, że ta świadomość kilkadziesiąt lat temu była znacznie mniejsza, a teraz wiemy, jak to wszystko przebiega, jak zwierzęta są przygotowywane do tego, żeby przez godzinę tłum ludzi śmiał się i skandował – przekonuje Aleksandra Szeszycka, prezes fundacji „Przyjaciele Zwierząt” w Gnieźnie, która na manifestacje dziś przyszła razem ze swoją 4-letnią córeczką. – Mam nadzieję, że daję mojej córeczce dobry przykład. Myślę, że jeżeli ja zaszczepię w moim dziecku tę empatię do zwierząt już teraz, to w przyszłości ta większa świadomość już będzie i nikt nie będzie cieszył się już z tego, że inni w tym czasie po prostu cierpią – tłumaczy A. Szeszycka.

Podpisy pod petycją będą zbierane jeszcze do końca lutego. – Listy do podpisów są wyłożone w 40 punktach na terenie Gniezna, a później pójdziemy takim spacerem uroczystym do pana prezydenta, wcześniej oczywiście poprosimy o ustalenie terminu takiej wizyty. Oczekujemy od władz miasta, żeby nie wynajmowały na pokazy cyrkowe z udziałem zwierząt swoich terenów – mówi Monika Bartkowiak, jedna z inicjatorek przedsięwzięcia i organizatorka manifestacji.

Nieoficjalnie mówi się już, że nawet partia rządząca w Polsce rozważa bardzo poważnie wprowadzenie takiego zakazu na terenie całego kraju. Kiedy miałoby to zacząć obowiązywać i na jakich zasadach cyrki miałyby w przyszłości funkcjonować, tego na razie nie wiadomo.

1 komentarz

  • Obserwator
    Obserwator czwartek, 15, luty 2018 16:20 Link do komentarza Raportuj

    Przypomina mi to ekoterorystów. Bo oni tak uwazaja i mimo tego że są w mniejszości reszta musi się do tego podporządkować. Jeśli w cyrkach traktuje się zwierzęta niezgodnie z przepisami to są do tego służby żeby temu zapobiegać. Zaraz okaże się że ogrody zoologiczne też trzeba zamknąć, bo przecież tam też zwierzęta żyją w niewoli. Jeśli z wielkim mozołem demonstracja zebrała 70 osób to do cyrku na każde przedstawienie przychodzi 5 razy więcej osób. Nie dajmy się zwariować. Niekiedy zwierzęta trzymane w domu są traktowane gorzej niż większość zwierząt w cyrku. A jeśli właściciel cyrku źle traktuje zwierzaki to trzeba go ścigać.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.