http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Za nami kolejny Świąteczny Targ Wiejski!

Wyróżniony Za nami kolejny Świąteczny Targ Wiejski!

Zabrakło śniegu i mrozu, co nie znaczy, że było ciepło, choć słońce momentami wyglądało zza chmur, ogrzewając odwiedzających stoiska z różnymi ozdobami i upominkami, a także produktami potrzebnymi do przygotowania zdrowych i smacznych Świąt Bożego Narodzenia.


W ogrodzie Centrum Kultury eSTeDe przy ulicy Roosevelta w Gnieźnie odbywał się dzisiaj Świąteczny Targ Wiejski, na którym swoje produkty sprzedawali lokalni rolnicy, pszczelarze i przetwórcy. Było można uraczyć się czerwonym barszczem i pasztecikami z grzybami, a także degustować sery, pasztety oraz wyroby wędliniarskie. Na schodach placówki zagrano też mini koncert z akcentami świątecznymi, podczas którego wspólnie wystąpili Zespół Instrumentów Dętych CastleBrass i Samorządowa Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego. – Właśnie chodzi nam o to, żebyśmy wszyscy poczuli ten klimat świąteczny i żebyśmy wszyscy tworzyli taką pewną wspólnotę, która cieszy się tym czasem – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Ten targ ma sprawiać, żeby te produkty lokalne maja stawać znane i żeby znalazły zainteresowanie wśród naszych mieszkańców – dodaje B. Tarczyńska.

Nie mogło zabraknąć także gwiazdora, który rozdawał wszystkim cukierki. Prawdziwym oblężeniem natomiast cieszyło się stoisko gospodarskie, na którym były dostępne świeże owoce i warzywa.  W innych punktach sprzedawano też żywe choinki, było także wiejskie pieczywo i wyroby rękodzieła. Idealnym pomysłem na prezent pod choinkę były książki Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, które można było kupić na stoisku Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

- Widzimy, ze coraz więcej ludzi na ten nasz targ wiejski przybywa, a to znaczy, że ta akcja znajduje uznanie wśród mieszkańców miasta i powiatu. To jest kontynuacja poprzednich eventów, które mam nadzieję na stałe wpiszą się w cykl takich spotkań, a to po to, żeby promować rolnictwo powiatu gnieźnieńskiego i lokalne przetwórstwo – podkreśla Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, który jest pomysłodawcom przedsięwzięcia.

Były także życzenia, nie tylko świąteczne. – Takie coś to jest super pomysł, tylko jeszcze by było lepiej, gdyby było tutaj więcej stoisk mięsnych. Powinno się też to częściej organizować, np. w okresie letnim, i to nie tylko wtedy stoiska z warzywami, ale także od ogrodników i sadowników – sugeruje jedna z osób, którą zapytaliśmy o dzisiejsze wrażenia. – Ja myślę, że następnym razem powinny być też ryby, bo chętnie je bym tutaj zakupił. A tak ogólnie to jest bardzo dobra inicjatywa – dorzuca mężczyzna, którego spotykamy przy kolejnym straganie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.